Jak podano, zgodnie z otrzymanymi warunkami przewidziano możliwość przyłączenia morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 240 MW. Warunki przyłączenia określają m.in. inwestycje po stronie MFW Bałtyk II sp. z o. o. oraz PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z planowanej morskiej farmy wiatrowej, oraz niezbędny zakres uzgodnień tych inwestycji z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki – napisano w komunikacie.

Polenergia poinformowała także, że otrzymanie tych warunków oznacza możliwość zwiększenia łącznej mocy morskich farm wiatrowych, rozwijanych przez spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, z 1200 MW do 1440 MW.

Zgodnie z zamierzeniami Polenergii, pierwsza dostawa energii elektrycznej z planowanych morskich farm wiatrowych nastąpi do 2025 r, jednak termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.

W Europie łączna moc działających morskich farm wiatrowych przekracza 15 000 MW. Według szacunków, w 2030 r. może osiągnąć poziom od 50 000 do 70 000 MW, wliczając w to potencjał polskiego Bałtyku, określony na poziomie 8 000 MW. Jak oszacowano, rozwój do 2030 r. morskiej energetyki wiatrowej w Polsce na poziomie 6000 MW może przyczynić się do powstania 77 000 nowych miejsc pracy. Do tego trzeba dodać, że polskie firmy będą mogły ubiegać się o kontrakty w ramach budowy morskich farm wiatrowych.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna, działająca w obszarze wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a także konwencjonalnych oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną.

Przeczytaj także: Polenergia ma nowego prezesa