W gminie Sękowa (woj. małopolskie) zaplanowano wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego na głębokości 3000 m. Jego celem jest rozpoznanie złóż wód termalnych na tym terenie. Gmina środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wysokość dotacji to 17 mln zł.
Prace geotermalne w Sękowej potrwają do lipca 2020 r. Fot. NMint / Adobe Stock
Wykonanie pionowego otworu wiertniczego Sękowa GT-1 ma umożliwić zbadanie perspektywistycznych poziomów wodonośnych z utworów fliszu karpackiego, a także przeprowadzenie testów hydrodynamicznych oraz badań fizyko-chemicznych, które umożliwią ocenę parametrów podkładów.
Miejsce odwiertu wskazano po analizach geologicznych, które wykonali specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz projektant wiercenia. Założono następujące parametry wody termalnej: temperatura – około 60 st. C, wydajność źródła – 40–70 m³/h, mineralizacja – 20 g/l. Prace geologiczne potrwają do lipca 2020 r.
Moc potencjalnej ciepłowni geotermalnej w Sękowej określono na 6,5 MW. Produkcja energii mogłaby zaś wynieść 40 595 MWh. Pozwoliłoby to istotnie zredukować poziom dwutlenku wegla – nawet o 14 133,62 mg/rok. Pozyskana energia cieplna posłużyć ma do ogrzewania lokalnych domów. W dalszej perspektywie możliwe jest wykorzystanie jej w celach rekreacyjnych lub leczniczych, np. w basenach.
Jak podaje NFOŚiGW, badania geologiczne pokazują, że Polska jest bardzo zasobna w wody termalne – można ich poszukiwać na 80% powierzchni kraju.
Najkorzystniejsza jest eksploatacja gorących wód mających właściwe parametry, tzn. jak najwyższą temperaturę oraz umiejscowienie jak najbliżej powierzchni ziemi. Trzeba dodać, że temperatura wód na obszarach wodonośnych w Polsce wynosi od 30 do 130 st. C, a głębokość występowania źródeł w skałach osadowych – od 1 do 10 km. Aby inwestycje w geotermię były opłacalne, potrzebne są także: odpowiednia wydajność źródła i stosunkowo niskie zasolenie. Skorzystanie z tego lokalnego, czystego, odnawialnego i stabilnego źródła energii w każdym przypadku muszą jednak poprzedzać odwierty badawczo-poszukiwawcze – podano w komunikacie.
Sękowa nie jest pierwszą gminą, która inwestuje w geotermię. Podobne przedsięwzięcia zrealizowano lub zaplanowano niedawno w Dębicy, Kole, Lądku-Zdroju, Sieradzu, Sochaczewie, Szaflarach, Tomaszowie Mazowieckim oraz Turku.
Przeczytaj także: W Polsce wykorzystujemy 30 proc. potencjału geotermalnego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.