• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Naimski: pływający terminal LNG w Gdańsku gotowy w 2025 r.

Opublikowano: 17-07-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com

Pływający terminal LNG w Gdańsku i dodatkowe odcinki gazociągów, które wyprowadzą pochodzący z niego gaz do polskiego systemu, będą gotowe w 2025 r. zapowiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.


W Gdańsku ma powstać pływający terminal LNG. Fot. Monet W Gdańsku ma powstać pływający terminal LNG. Fot. Monet

Polski operator systemu przesyłu gazu, firma Gaz-System, realizuje już inwestycję, dzięki której powstanie drugi terminala LNG w Zatoce Gdańskiej. Będzie to pływający terminal typu Floating Storage Regasification Unit (FSRU), wyposażony w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Gaz-System prowadzi tę inwestycję, ale być może ważniejsze w tym projekcie jest zbudowanie dodatkowych odcinków gazociągów, które wyprowadzą gaz z Gdańska do polskiego systemu gazowego. Wszystko to będzie gotowe w 2025 r. – zadeklarował Naimski.

Pływający terminal, jeśli powstanie, stanie się kolejnym (obok terminalu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe) elementem tzw. Bramy Północnej, przez którą gaz miałby trafiać z Norwegii do Polski, a potem do naszych sąsiadów.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości i 10 mld m³/rok przepustowości. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet. Cele Baltic Pipe to wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gaz, integracji rynku gazu, ujednolicenia cen i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, a także w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego.

Przeczytaj także: Specustawa terminalowa obejmie gazociągi dystrybucyjne?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!