• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Parkiet dwuwarstwowy – idealny na ogrzewanie podłogowe

Opublikowano: 19-07-2019 Źródło: Źródło zewnętrzne

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie grzewcze, po które sięga coraz więcej osób. Tzw. podłogówka pozwala na wyeliminowanie z wnętrza widocznych elementów ogrzewania, czyli kaloryferów i nieestetycznych rur.


Fot. kaczkan.pl Fot. kaczkan.pl

Najpopularniejsze jest ogrzewanie podłogowe wodne, którego instalacja jest dość droga, ale eksploatacja jest ekonomiczna i efektywna (w porównaniu z innymi rozwiązaniami – tradycyjnymi kaloryferami czy ogrzewaniem podłogowym elektrycznym).

O efektywności podłogówki decyduje jakość samej instalacji, ale również to, jaką podłogę na niej zastosujemy. Czy jesteśmy skazani na kamień i ceramikę? Nie! Parkiet dwuwarstwowy to idealna propozycja na ogrzewanie podłogowe dla osób, które nie wyobrażają sobie wnętrza bez drewnianej podłogi!

Zalety ogrzewania podłogowego

Podłogówka sprawia, że ciepło rozkłada się w pomieszczeniu równomiernie, a chodzenie po ciepłej podłodze gwarantuje naszym stopom maksymalny komfort. W zależności od rodzaju i jakości instalacji, powierzchni (w tym wysokości pomieszczeń) oraz rodzaju wykończenia podłogi – podłogówka jest najczęściej rozwiązaniem efektywniejszym i tańszym w eksploatacji od tradycyjnych systemów grzewczych.

Ponadto ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne we wnętrzach, bo wszystkie jego elementy są schowane pod podłogą – to wysoce estetyczne rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniach (kurz osiadający na kaloryferach już nam nie grozi) oraz pozwala na pełną swobodę w aranżacji i meblowaniu (powierzchnia bez kaloryferów jest bardziej ustawna).

Fot. 	kaczkan.pl Fot. kaczkan.pl

Co na podłogówkę?

Wybierając wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym, należy wziąć pod uwagę jakość przewodzenia ciepła. Najlepsze parametry w tej kategorii mają... kamienie! Kamienna podłoga zdecydowanie najefektywniej przewodzi ciepło, uwalniając je do pomieszczenia stopniowo i długo (nawet po wyłączeniu ogrzewania), pozostając przyjemnie ciepłą dla stóp. Druga w kolejności jest ceramika. Trudno jednak wyobrazić sobie aranżację całego domu czy mieszkania za pomocą podłogi kamiennej lub płytek! A co z naszym ukochanym drewnem? Tradycyjne, grube podłogi drewniane nie są dobrym rozwiązaniem na podłogówkę, charakteryzują się kiepskimi parametrami przenikania ciepła oraz narażone są na stopniowe niszczenie – drewno wysycha, może pękać i zmieniać swój kształt. Alternatywą dla klasycznej podłogi z drewna jest parkiet dwuwarstowowy.

Parkiet dwuwarstwowy na podłogówkę

Parkiet dwuwarstwowy to innowacyjne rozwiązanie w kategorii wykańczania podłóg, które może być z powodzeniem stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Jest cieńszy niż tradycyjna podłoga (najczęściej jego grubość nie przekracza 15 mm) i składa się z dwóch warstw połączonych solidnym, specjalistycznym klejem elastycznym. Warstwa wierzchnia powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna, charakteryzującego się niskim współczynnikiem skurczu oraz długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej – najlepsze parametry ma w tych kategoriach dąb oraz kilka tropikalnych gatunków drzew.

Ponadto pojedyncze klepki parkietów dwuwarstwowych są w całości wykończone już na etapie produkcji, a po ich zamontowaniu na podłodze nie przeprowadza się żadnych dodatkowych prac – cyklinowania, olejowania czy lakierowania. Dzięki temu podłoga, mimo swojej zwartej struktury i eleganckiego wyglądu, posiada naturalne szczeliny (klepki nie sklejają się ze sobą podczas prac wykończeniowych), które mają pozytywny wpływ na efektywność ogrzewania podłogowego i pozwalają zminimalizować ryzyko wysychania i pękania drewna. Jeżeli po latach użytkowania zdecydujemy się na odświeżenie podłogi – po cyklinowaniu najlepiej zastosować wysokiej jakości olej, który w przeciwieństwie do lakieru nie sklei klepek.

ProParkiet od firmy Kaczkan

Parkiet dwuwarstowowy Kaczkan powstaje z najwyższej jakości dębu szypułkowego (warstwa wierzchnia, o grubości 4–6 mm) i podkładu iglastego lub liściastego. Obie warstwy łączy się doskonałym, elastycznym klejem, co zapobiega rozwarstwianiu się klepek. Klepki poddawane są kilkukrotnemu olejowaniu (podłoga olejowana) lub lakierowaniu (podłoga lakierowana) oraz utwardzaniu UV, dzięki czemu zyskują doskonałe parametry – są trwałe, nie wysychają, nie pękają i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Firma Kaczkan oferuje proParkiet w kilkunastu niezwykle gustownych wybarwieniach, które można bez trudu dopasować na każdej aranżacji, bez względu na styl i kolorystykę.

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia