Pod Wrocławiem, w miejscowości Ligotka, powstała elektrownia słoneczna składającą się m.in. z 1784 paneli fotowoltaicznych o mocy 280 W każdy. Łączna moc instalacji wynosi około 500 KW.
Fot. WFOŚiGW we Wrocławiu
- Energia wyprodukowana w Ligotce będzie trafiać do sieci
- Elektrownię słoneczną pomógł zbudować WFOŚiGW we Wrocławiu
- Budowa kosztowała niemal 2 mln zł
Panele w Ligotce zainstalowano na działce o powierzchni ponad 1 ha. Niskooprocentowanej pożyczki na budowę farmy udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu. Koszt budowy elektrowni słonecznej wyniósł ponad 1,8 mln zł.
Moc elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33-piętrowy wieżowiec. Działanie nowej elektrowni słonecznej ograniczy emisję gazu cieplarnianego CO2 o ponad pół tysiąca ton na rok. Do powietrza trafi też mniej pyłów i dwutlenku siarki – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.
Energia elektryczna wytworzona w Ligotce będzie wysyłana do sieci energetycznej. Farmę zbudowała spółka Perpetum Energia, która wygrała aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE. Firma, przez 15 lat, ma zapewniony odbiór energii przez Tauron Sprzedaż. Gdyby użyć czystej energii wyprodukowanej na farmie w ciągu roku do napędu aut elektrycznych, to zasiliłaby ona 100 takich pojazdów, które rocznie przejeżdżają dystans 30 tys. km – wylicza Grzegorz Stankiewicz, prezes Perpetum Energia.
Przeczytaj także: Wrocław – Rok największej w Polsce miejskiej elektrowni fotowoltaicznej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.