Spółka Orlen Południe będzie produkowała w Jedliczu bioetanol II generacji. Podpisano już umowę na zakup licencji i projekt bazowy instalacji. Dzięki temu firma ma zwiększyć udział w rynku biokomponentów, a także osiągnąć unijny cel udziału paliw odnawialnych i biododatków w całym rynku paliw ciekłych.
Bioetanol stosuje się jako dodatek do benzyny. Fot. PKN Orlen
- W Jedliczu Orlen Południe uruchomi produkcję bioetanolu II generacji
- Dzięki tej instalacji firma będzie wytwarzać 25 tys. t bioetanolu rocznie
- Inwestycja pomoże w osiągnięciu 8,5% udziału paliw odnawialnych i biokomponentów w rynku paliw ciekłych w 2020 r.
Cel do zrealizowania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej zakłada osiągnięcie poziomu 8,5% udziału paliw odnawialnych i biokomponentów w paliwach ciekłych w 2020 r. W tym celu Orlen Południe szykuje się do budowy instalacji do produkcji bioetanolu II generacji (biopaliwa produkowane z roślin niespożywczych) w rafinerii Jedlicze. Projekt bazowy i licencję spółka pozyskała dzięki umowie z niemiecką firmą Clariant Produkte.
Wydajność instalacji planowanej w jedlickiej rafinerii wynosi 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy, pozyskiwanych od polskich rolników. Pozwoliłoby to na wykorzystanie potencjału lokalnego rolnictwa w regionie południowo-wschodniej Polski – czytamy w komunikacie.
Dzięki inwestycji polska firma zwiększyłaby wykorzystanie pod inwestycje własnych terenów. Obok instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji Orlen Południe rozważa budowę biogazowni i elektrociepłowni opalanej biogazem oraz ligniną. W planowanym kompleksie pracę znaleźliby wykwalifikowani mikrobiolodzy, genetycy i laboranci.
Obok przygotowań do produkcji w Jedliczu, Orlen Południe wybuduje w Trzebini Polsce instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Prace prowadzone przez polskie przedsiębiorstwa Technik Polska i Biproraf zakończą się w 2021 roku. Dzięki nim wydajność instalacji wzrośnie do 30 tys. t rocznie, co odpowiada 75% zapotrzebowania na ten produkt w Polsce. Do produkcji firma będzie wykorzystywać glicerynę otrzymywaną podczas produkcji biodiesla z oleju rzepakowego.
Przeczytaj także: PKN Orlen sięga po innowacyjne technologie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.