• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PGNiG mocniej angażuje się w złoże Duva

Opublikowano: 07-11-2019 Źródło: PGNiG

Spółka PGNiG Upstream Norway zwiększyła swój stan posiadania w złożu Duva do 30% po dokupieniu 10% udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym. Rozpoczęcie eksploatacji zaplanowano na przełom lat 2020/2021.


Platforma wiertnicza na Morzu Północnym. Fot. AdobeStock / janmiko Platforma wiertnicza na Morzu Północnym. Fot. AdobeStock / janmiko
  • Zasoby złoża Duva są szacowane na około 8,4 mld m3 gazu ziemnego
  • Zasoby należące do PGNiG pozwolą na wydobycie około 0,2 mld m3 gazu rocznie przez pięć lat
  • Spółka będzie także wydobywać ropę naftową

Po nabyciu dodatkowych udziałów średnie wydobycie gazu ziemnego z tego złoża przez PGNiG przez pierwsze pięć lat działania gazociągu Baltic Pipe w latach 2023-2028 oszacowaliśmy na około 0,2 mld m3 rocznie – poinformował Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.

PGNiG Upstream Norway nabyło swoje pierwsze 20 proc. udziałów w złożu Duva w lipcu 2019 roku. Dodatkowe 10 proc. kupiło obecnie od spółki Pandion Energy. Pozostałymi udziałowcami w koncesjach są firmy Neptune Energy Norge (Norwegia), która pełni rolę operatora, oraz Idemitsu Petroleum Norge (Japonia).

Lokalizacja złoża Duva. Źrodło: PGNiG Lokalizacja złoża Duva. Źrodło: PGNiG

Duva jest złożem gazowo-ropnym odkrytym w 2016 roku. Leży w obrębie koncesji PL636 i PL636B na Morzu Północnym, około 140 km na północ od miasta Bergen. Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego zasobność złoża wynosi 88 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), w tym około 8,4 mld m3 gazu ziemnego. W czerwcu 2019 r. roku norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zaakceptowało plan zagospodarowania złoża.


W złożu zostaną wykonane trzy odwierty eksploatacyjne – dwa z nich będą produkowały ropę naftową, a jeden – gaz ziemny. Plan zagospodarowania umożliwia wykonanie dodatkowego odwiertu do produkcji ropy. Po rozpoczęciu eksploatacji maksymalna roczna produkcja ze złoża w początkowym okresie ma wynieść ok. 30 tys. boe.

Transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii. Procedura administracyjna zajmie około 3-4 miesiące.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 27 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie jest operatorem na czterech z nich.

Przeczytaj także: PGNiG kupiło udziały w kolejnym złożu na Morzu Norweskim

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.