Efektywność energetyczna - co to jest?

Pojęcie efektywności energetycznej często bywa definiowane w sposób błędny. Zdaniem wielu osób jej zwiększenie to po prostu działanie, którego celem ma być zmniejszenie zużycia energii. Takie wyjaśnienie nie oddaje jednak pełnego sensu, gdyż mniejszy pobór prądu to nie wszystko. Efektywność energetyczna sprowadza się bowiem do uzyskania lepszych efektów i świadczenia większej liczby usług bez konieczności zwiększania nakładów energetycznych. Wyjaśnić można to chociażby na przykładzie oświetlenia. Działaniem prowadzącym do polepszenia efektywności energetycznej w firmie nie będzie likwidacja części lamp, ale zastąpienie tradycyjnych żarówek świetlówkami energooszczędnymi, które zapewnią taki sam poziom oświetlenia przy jednoczesnym obniżeniu wydatków.

Audyt energetyczny - co zapewnia?

Działania służące poprawie efektywności energetycznej nie zawsze sprowadzają się do obniżenia zużycia energii. Niekiedy wystarczy po prostu wyeliminować straty energii, co często występuje w budynkach, które nie są dostatecznie ocieplone. Aby jednak można było podjąć się zadań, które zwiększą efektywność energetyczną w firmie, należy najpierw uzyskać wystarczająco szczegółowe informacje odnoszące się do obecnego zużycia energii. W tym celu pomocny okaże się audyt energetyczny. Czym właściwie jest? Definiuje się go jako kilkuetapową procedurę, której główne zadanie stanowi dostarczenie danych odnośnie obecnego zużycia energii w firmie, a także proponowanych rozwiązań, jakie pozwolą je obniżyć. Audyt energetyczny jest procesem, który trwać może nawet kilka dni, a nawet tygodni. Analiza powinna dotyczyć bowiem nawet 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie. Nie można zatem pominąć żadnego istotnego elementu, który może mieć wpływ na zużycie energii. Sprawdzić należy m.in. stan instalacji, urządzeń, a także sprzętów wykorzystywanych w firmie.

Na podstawie informacji z audytu energetycznego wywnioskować można, gdzie następują straty energii. Ale nie tylko. Dane pozwalają na dokonanie obliczeń i zestawienie wyników z rozwiązaniami alternatywnymi. Audytor może np. stwierdzić, że opłacalna będzie inwestycja w panele fotowoltaiczne. Wówczas dokonuje obliczeń, sprawdza w jakim czasie taka inwestycja się zwróci i na jakie oszczędności może pozwolić w skali roku. Zaproponowane działania mogą jednak okazać się znacznie mniej angażujące, może to być np. zmiana taryfy energetycznej, wymiana okien i drzwi czy wdrożenie przeglądów serwisowych urządzeń.

Co istotne, firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników i jednocześnie osiągające roczny obrót netto przekraczający równowartość 50 milionów euro, mają obowiązek przeprowadzać audyt energetyczny co 4 lata.

Audyt efektywności energetycznej - o co w tym chodzi?

Pojęcia audytu energetycznego i audytu efektywności energetycznej brzmią bardzo podobnie, lecz zasadniczo się od siebie różnią. Musisz wiedzieć, że audyt efektywności energetycznej nie jest obowiązkowy, a jego zakres jest nieco węższy. W tym przypadku nie ma mowy o analizie zużycia energii w całym przedsiębiorstwie. Chodzi o analizę opłacalności podjęcia konkretnego działania, do jakiego przymierzasz się jako przedsiębiorca. Dlaczego warto się na niego zdecydować? W zamian możesz bowiem otrzymać świadectwa efektywności energetycznej, czyli tzw. białe certyfikaty. O tym, że warto je posiadać, świadczy fakt, że możesz sprzedać je na giełdzie (Towarowa Giełda Energii), a tym samym na nich zarobić. Są to bowiem zbywalne prawa majątkowe. Musisz jednak wiedzieć, że białe certyfikaty otrzymasz wyłącznie pod warunkiem, gdy podjęte przez Ciebie działania wykażą oszczędność energii na poziomie 10 toe, czyli w przeliczeniu ok. 116,3 MWh.

Zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie z pewnością jest dla Ciebie opłacalne, a w niektórych przypadkach nawet obowiązkowe. Rachunki za energię w firmie należą do wysokich, dlatego też warto podjąć się rozwiązań, które pozwolą je obniżyć. Jak się okazuje, możesz na tym nawet zarobić, pod warunkiem, że uzyskasz białe certyfikaty.