W każdym domu, biurze czy też mieszkaniu, występuje coraz więcej urządzeń, które bez energii elektrycznej nie mogłyby funkcjonować. Dotyczy do sprzętu AGD, RTV i wielu innych, mniejszych przedmiotów codziennego użytku. Aby wszystkie z nich działały w zgodzie i harmonii, ważna jest instalacja elektryczna. Im więcej urządzeń, tym bardziej skomplikowana, wymagać będzie dobrania odpowiedniej ilości kabli oraz przedmiotu, który połączy wszystko w całość czyli rozdzielnicy elektrycznej.
Fot. luminatione.pl
Czym jest rozdzielnica elektryczna
Rozdzielnica budowlana lub zamiennie nazywana rozdzielnicą elektryczną jest niczym innym jak skrzynką, która służy do zasilania instalacji elektrycznych. Skupia w sobie wszystkie obwody kablowe, które kontrolowane są za pomocą najróżniejszych bezpieczników. Przede wszystkim powinna być bezpieczna i funkcjonalna. W przypadku rozdzielnic możemy zdać się na normy i przepisy, które określają minimalne wymagania, jednak to w gestii projektanta domu czy biura jest zastosowanie rozwiązań adekwatnych do wszystkich instalacji. Naturalnym jest bowiem fakt, że wraz z rozwojem technologii, zapotrzebowanie na prąd w domu będzie większe - nowsze urządzenia, większa liczba tych urządzeń i tak dalej. Dlatego ważnym jest wybór takiej rozdzielnicy, która zadba nie tylko o teraźniejszość, ale i przyszłość.
Rodzaje rozdzielnic elektrycznych
Rozdzielnice elektryczne możemy klasyfikować według kilku różnych kategorii. Skupmy się na początek na podziale ze względu na sposób montażu.
Wyróżniamy tutaj rozdzielnice natynkowe, podtynkowe oraz hermetyczne. Każda z nich nie różnic się funkcjonalnością, a wyglądem i montażem. Pierwsze dwie jak sama nazwa wskazuje, służą montażowi do wewnątrz ściany oraz na zewnątrz ściany. Rozdzielnice hermetyczne z kolei będą odpowiednie do montażu w miejscu, w którym potencjalnie wystąpi wilgoć.
Innym podziałem, być może najważniejszym, jest podział ze względu na napięcie robocze. Wyróżniamy wtedy rozdzielnice elektryczne niskiego napięcia (nN) oraz średniego napięcia (SN). Rozdzielnica niskiego napięcia należy do największej grupy rozdzielnic, które wykorzystywane są do przesyłu, zabezpieczenia i rozdziału prądów o niskich napięciach. Te drugie, wykorzystywane są głównie do przesyłu energii elektrycznej w dużych zakładach przemysłowych i przemysłowych rozdzielnicach elektrycznych.
Jaką rozdzielnicę wybrać?
Generalnie, rozdzielnica elektryczna to produkt, którego modyfikacja okresowa nie jest niczym nadzwyczajnym. Wzrost liczby urządzeń czy zmieniające się oczekiwania od instalacji elektrycznych mogą wymuszać na nas dodatkowe remonty po to, aby nasze oczekiwania i komfort pracy także ulegał zmianie na lepsze.
Przede wszystkim warto zasięgnąć opinii specjalisty i fachowcy. Ważnym jest, aby prąd znamionowy aparatu głównego, nie był większy niż ten dopuszczalny - w rozdzielnicy. W przeciwnym razie może dojść do utraty mocy. Jest to niemalże najważniejszy aspekt, który powinniśmy brać pod uwagę, ponieważ poprowadzić może do bardzo negatywnych konsekwencji. Na szczęście proces obliczenia granic przyrostów temperatur i mocy można w łatwy sposób przeprowadzać elektrycznie - w przypadku montażu przez fachowców, na pewno o to zadbają.
Kolejnym z kryteriów na rynku rozdzielnic elektrycznych, który z pewnością będzie istotnym przy wyborze tej odpowiedniej dla Ciebie, jest zgodność produktu z normą PN-EN 60439-3. Norma ta określa wymagania dotyczące niskonapięciowych rozdzielnic i sterownic przeznaczonych do instalowania w miejscach dostępnych do użytkowania przez osoby niewykwalifikowane.
W zależności od sposobu montażu, rozdzielnica, której szukasz może być inna. Producenci oferują wiele rozmaitych modeli, o których opowiedzieliśmy w akapicie "rodzaje rozdzielnic elektrycznych".
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.