Po zakończeniu budowy elektrownia termo-solarna Mohammed bin Rashid Al Maktoum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) osiągnie moc 700 MW i zdetronizuje marokańskiego lidera, Noor-Ouarzazate o mocy 580 MW. Do 2030 r. cały kompleks ma osiągnąć 5000 MW, przy czym dużą część będą stanowiły farmy fotowoltaiczne.
Fot. DEWA
- W Dubaju powstanie najwyższa wieża słoneczna na świecie
- Solarna instalacja o mocy 100 MW będzie produkować elektryczność przez całą dobę
- System luster korytowych zapewni dodatkowo moc 600 MW
Ciepło słoneczne do produkcji energii elektrycznej
Elektrownia termo-solarna składa się z zestawu parabolicznych luster korytowych (rynnowych), które koncentrują światło słoneczne na rurkach lub na wieży wypełnionych czynnikiem grzewczym (np. sól fluorową, sole stopione, olej syntetyczny). Nagrzana do kilkuset stopni ciecz (nawet 700 st. C) poprzez wymienniki ciepła oddaje je do zbiorników z wodą, która przechodzi w sprężoną parę napędzającą turbinę wytwarzającą elektryczność.
W przypadku instalacji w ZEA zdecydowano się na oba rozwiązania. Wieża słoneczna o mocy 100 MW będzie miała wysokość 260 m (najwyższa na świecie), a utrzymanie ciepła przez czynnik grzewczy pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej przez 15 godz. bez światła słonecznego, co oznacza, że w praktyce może pracować przez całą dobę. System luster korytowych zapewni moc 600 MW.
Kolejna faza budowy
Aktualnie trwa czwarta faza budowy (w poprzednich powstawały tylko instalacje fotowoltaiczne). Oprócz konstrukcji termo-solarnych tu także powstanie kolejna farma fotowoltaiczna o mocy nominalnej 250 MW.
Pod koniec września ukończono budowę pieszego pola słonecznego złożonego z trzech instalacji kolektorów parabolicznych: zamontowano ich 2120, każdy o masie 40 ton. Cała konstrukcja w tej fazie będzie się składała z trzech pól, każde o mocy 200 MW. W trakcie prac instalowano nawet 80 kolektorów tygodniowo.
Wykonawca instaluje rynnowe kolektory paraboliczne nowej generacji – o najwyższej obecnie aperturze (Spacetube 8.2 ++ produkowane przez firmę Abengoa). Urządzenia mają ulepszone właściwości optyczne i zoptymalizowany system montażu, przy niższych kosztach produkcji i instalacji. Powierzchni lustrzana kolektora wynosi 1430 m2. Koncentrują one promieniowanie słoneczne, podgrzewają płyn przenoszący ciepło, z którego wytwarza się parę napędzającą turbinę generującą energię elektryczną.
Więcej paneli
Park słoneczny Mohammed bin Rashid Al Maktoum to także farmy fotowoltaiczne. W pierwszej fazie budowy oddano do użytku w 2013 r. obiekt o mocy 13 MW. W drugiej, ukończonej w kwietniu 2017 r. przybyło 200 MW, a w trzeciej, w kolejnych etapach kończących się w 2018, 2019 i 2020 r. zainstalowano panele o łącznej mocy 800 MW. Aktualnie moc nominalna wynosi 1013 MW, ale po realizacji IV i V fazy, podczas której zamontowane zostaną panele o mocy 900 MW (zaplanowanej na 2021 r.) osiągnie ona łącznie 2863 MW, z czego 700 MW dostarczy elektrownia termo-solarna.
W V fazie zostaną wykorzystane najnowsze osiągnięcia fotowoltaiki, jak dwustronne panele pochłaniające promieniowanie w jego górnej i dolnej części z jednoosiowym systemem śledzenia Słońca.
Odsalanie, badanie i rozwój
Energia elektryczna już wytwarzana w parku solarnym zasila m.in. zakład odsalania wody produkujący 50 tys. m3 słodkiej wody dziennie. Kompleks energetyczny to nie tylko wielka elektrownia słoneczna. Działa to ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym prowadzi się badania nad energetyką słoneczną i innymi odnawialnymi źródłami energii, integracją inteligentnych sieci elektroenergetycznych, efektywnością energetyczną i wodą. Znajdują się to liczne laboratoria (m.in. symulacji promieniowania słonecznego, elektroniczne, mechaniczne, chemiczne i druku 3D). Sam budynek centrum badawczego został wydrukowany.
Przeczytaj także: Sztuczna fotosynteza produkuje paliwo z dwutlenku węgla
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.