Dzięki zastosowaniu innowacyjnego sposobu budowy, czas wykonania zbiorników na paliwo w bazie PERN w Dębogórzu skrócono do 52 tygodni. To szybciej niż w przypadku dotychczas dostępnych metod. W efekcie po 35 tygodniach prac można już rozpoczęć próby szczelności.
Budowa zbiorników paliwowych PERN. Fot. Aldesa Construcciones Polska
Dzięki zastosowaniu innowacyjnego sposobu budowy, czas wykonania zbiorników na paliwo w bazie PERN w Dębogórzu skrócono do 52 tygodni. To szybciej niż w przypadku dotychczas dostępnych metod. W efekcie po 35 tygodniach prac można już rozpocząć próby szczelności.
Przyspieszenie budowy było możliwe dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu siłowników elektrycznych i hydraulicznych do podnoszenia płaszcza podczas wznoszenia zbiorników, a następnie spawaniu (ręcznemu lub automatycznemu) styków montażowych, by scalić cylindryczny płaszcz. W przypadku tego rozwiązania dach jest pierwszym montowanym elementem zbiornika już na poziomie zero, co nie tylko pozytywnie wpływa na tempo prac, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników, redukując zagrożenia związane z robotami na wysokości. W dalszej kolejności stopniowo wznoszone są zbiorniki. Innowacyjna metoda eliminuje konieczność korzystania z ciężkiego dźwigu do montażu dachu, co także ogranicza ryzyko, jednocześnie obniżając koszty budowy.
Budowa zbiorników paliwowych PERN. Fot. Aldesa Construcciones Polska
Dzięki nowemu podejściu do budowy już po ośmiu miesiącach dwa zbiorniki na paliwo w Dębogórzu są przygotowane do prób hydrostatycznych, które mają się rozpocząć 29 stycznia 2021 r. Montaż stalowych konstrukcji zbiorników, budowa rurociągów oraz instalacje sieci sanitarnych zakończyły się w grudniu ubiegłego roku. Aktualny etap prac obejmuje wykonanie instalacji elektrycznych i AKPiA, dróg i chodników oraz powłok antykorozyjnych. Pozytywny wynik styczniowych testów umożliwi realizację prób wytrzymałościowych zbiorników, a następnie legalizację zaplanowaną na luty 2021 r. Zgodnie z kontraktem inwestycja zakończy się 31 marca.
Umowa PERN S.A. z konsorcjum Aldesa Construcciones Polska (lider), Aldesa Construcciones S.A. oraz Mekro sp. z o.o. dotyczy rozbudowy dębogórskiego parku zbiornikowego. Baza wzbogaci się o dwa zbiorniki produktów naftowych kl. III wybudowane wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Każdy magazyn paliw ma objętość 32 tys. m3. Po włączeniu do układu technologicznego i instalacji bazy możliwości przechowywania produktów przez PERN osiągną 222 tys. m3, co oznacza przyrost pojemności o 12%.
Aldesa należy do czołowych w Polsce przedsiębiorstw z sektora budowlanego. Realizuje inwestycje infrastrukturalne oraz w zakresie energetyki odnawialnej. Aktualnie jest generalnym wykonawcą drogi ekspresowej S19 (trzy odcinki) i S7 (jeden odcinek). Przebudowuje też poznańskie rondo Rataje. W zakresie infrastruktury drogowej wdraża systemy informacyjne i bezpieczeństwa. W obszarze zielonej energii stawia w Polsce pięć farm wiatrowych. Nad Wisłą jest obecna od 2007 r., a należy do Grupy Aldesa z Hiszpanii, mającej ponadpółwieczny dorobek w branży budowlanej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.