Wybór mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowym i nadrzędnym aspektem, który należy uwzględnić przed inwestycją w instalację PV. Sprawdź, w jaki sposób określić, jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje zapotrzebowanie energetyczne Twojego budynku.
Fot. Smileus/Adobe Stock
Czy wiesz, ile energii zużywa Twoje gospodarstwo domowe?
Najistotniejszym czynnikiem warunkującym dobór mocy instalacji fotowoltaicznej jest ilość prądu zużywana przez gospodarstwo domowe w ciągu roku. To właśnie ilość zużywanej energii determinuje wielkość oraz moc instalacji fotowoltaicznej, a także bezpośrednio warunkuje tempo zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.
Im więcej prądu zużywa Twoje gospodarstwo domowe w ciągu roku, tym większy i szybszy zwrot z inwestycji będziesz w stanie osiągnąć, inwestując w ogniwa PV. Nie oznacza to jednak, że w przypadku mniejszej ilości zużywanego prądu inwestycja w fotowoltaikę przestaje się opłacać. Inwestycja w mniejszą instalację PV będzie się jedynie nieco dłużej zwracać, jednak po osiągnięciu okresu zwrotu tego typu instalacja pozwoli znacząco lub nawet całkowicie ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem, oświetleniem czy zasilaniem pozostałych odbiorników energii elektrycznej.
Dobierając wielkość instalacji fotowoltaicznej, zwróć uwagę również na to, aby dobrać ją perspektywicznie. Innymi słowy, łączna moc ogniw PV wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do planowanego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.
Ale jak w ogóle określić ilość zużywanej energii fotowoltaicznej? Przede wszystkim poprzez analizę rachunków za prąd otrzymywanych od operatora energii elektrycznej. Rachunki warto przeanalizować jak najdokładniej, aby mieć możliwie najlepszy pogląd na realne zużycie prądu.
Co jeszcze wpływa na dobór mocy instalacji fotowoltaicznej?
Poza rocznym zużyciem energii elektrycznej na dobór mocy ogniw PV wpływa także m.in.:
- lokalizacja ogniw fotowoltaicznych,
- parametry dachu,
- orientacja ogniw względem południa,
- zacienienie powierzchni ogniw okoliczną infrastrukturą.
Tylko dokładny audyt przed montażem instalacji fotowoltaicznej pozwoli określić, czy dach budynku zapewni nie tylko odpowiednią powierzchnię, ale i bezpieczne oraz optymalne warunki do montażu ogniw. Jeżeli stan więźby dachowej, zbyt duża stromizna dachu albo jego niekorzystne zorientowanie nie zapewnią odpowiednich warunków do montażu instalacji PV, warto zastanowić się nad montażem instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
Wybierz optymalną moc swojej przyszłej instalacji fotowoltaicznej
Tylko dokładny, metodyczny i rzeczowy audyt przedmontażowy zagwarantuje precyzyjne dopasowanie mocy instalacji PV na bazie bieżącego oraz planowanego zużycia prądu przez gospodarstwo domowe. Dowiedz się więcej oraz otrzymaj wycenę montażu Twojej przyszłej instalacji fotowoltaicznej, odwiedzając stronę https://alians-oze.pl.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.