Od maja ub.r. odbyło się w sumie dziewięć spotkań, podczas których z przedstawicielami m.in. Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa oraz Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa konsultowano propozycję zmian.

Z początkiem grudnia 2020 r. strona publiczna i przedstawiciele środowiska inżynierów oraz wykonawców osiągnęli oczekiwane porozumienie co do treści SWK [szczegółowych warunków kontraktu – red.]. Następnie poddano je obligatoryjnej opinii prawnej Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej (zgodnie z art. 18 ustawy o PGRP). Po przeprowadzeniu przez GDDKiA analizy opinii prawnej PGRP wzorcowe dokumenty kontraktowe zostały stosownie zmodyfikowane, a organizacje branżowe poinformowane o zmianach wprowadzonych na skutek otrzymanej opinii – wyjaśnia GDDKiA.

Zaktualizowane warunki kontraktu mają znaleźć zastosowanie w nowo wszczynanych przez jednostkę postępowaniach przetargowych na roboty budowlane w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, Programu budowy 100 obwodnic oraz niektórych zadań na istniejącej sieci dróg krajowych.

Przez lata jednostka stosowała Warunki kontraktu na urządzenia i budowę z projektowaniem – wydanie angielsko-polskie z 2000 r., będące tłumaczeniem pierwszego wydania FIDIC z 1999 r. W 2019 r. Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) wydało natomiast tzw. żółtą książkę (żółty FIDIC) – wydanie oryginalne z 2017 r.

Z nowymi Wzorcowymi Dokumentami Kontraktowymi (WDK) dla systemów „projektuj i buduj” i „umowy wskaźnikowe” można zapoznać się tutaj.

Przeczytaj także: GDDKiA ocenia mechanizm waloryzacji