SERENE, to europejski projekt w ramach programu Horyzont 2020. Jego zadaniem jest wypracowanie rozwiązań integrujących różne elementy systemu energetycznego i odnawialne źródła energii (OZE). Uczestniczy w nim 14 partnerów m.in. z Danii, Holandii i Polski.
Fot. bnorbert3/Adobe Stock
- W projekcie zostanie zbadane zastosowanie pojazdu elektrycznego jako magazynu energii
- Zaplanowano wypracowanie metody bilansowania podaży i popytu energii z OZE
- Współpracę lokalnych źródeł wytwarzania z siecią dystrybucyjną ułatwi inteligentne opomiarowanie
W przedsięwzięciu ze strony polskiej biorą udział Instytut Maszyn Przepływowych PAN, gmina Przywidz, Energa Operator oraz firma Stay-On. Będą pracować nad utworzeniem jednego z trzech obszarów demonstracyjnych (dwa pozostałe powstaną w Danii i Holandii). Start ogłoszono 20 maja. Projekt uzyskał dofinansowanie unijne w wysokości 5 mln EUR.
Z laboratoriów do świata rzeczywistego
Transformacja energetyczna to nie tylko technologie, ale także nowe modele biznesowe, nowe rynki energii, ale przede wszystkim to lokalny, aktywny samorząd, firma, obywatel, który jest elementem tego systemu. Tymi zagadnieniami na co dzień zajmujemy się w Centrum Badawczym KEZO, natomiast w ramach realizowanych projektów wychodzimy z laboratoriów i implementujemy nowatorskie rozwiązania w postaci demonstratorów na rzeczywistych obiektach, przy udziale przemysłu, samorządów i z lokalną społecznością – mówi prof. dr hab. inż. Jan Kiciński, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.
Przywidz od lat inwestuje w zieloną energię
Obszary demonstracyjne obejmują tereny wiejskie i mniejsze miejscowości. W kraju będzie to gmina Przywidz, które już realizuje przedsięwzięcia związane z OZE. Już w 2011 r. w sześciu obiektach użyteczności publicznej zamontowano 142 kolektory słoneczne. Budynki gminy przeszły termomodernizację, zainstalowano w nich 10 pomp ciepła. Oświetlenie sodowe ulic zastąpiono lampami LED. Działa to już 260 mikroinstalacji fotowoltaicznych na domach i 10 gminnych budynkach. Ich łączna moc wynosi 1,6 MW.
Samowystarczalność energetyczna
Celem SERENE jest zapewnienie lokalnym społecznościom, jak największej samowystarczalności energetycznej w oparciu o OZE. By to osiągnąć potrzebna jest integracja różnych nośników energii, takich jak ciepło oraz energia elektryczna w ramach spójnego systemu. Uczestnicy projektu wypracują m.in. rozwiązania dotyczące bilansowania wytwarzania i konsumpcji energii z wykorzystaniem magazynów energii. Inteligentne opomiarowanie pozwoli użytkownikom sieci świadomie i aktywnie włączyć się w funkcjonowanie systemu energetycznego. Wspólnota energetyczna będzie mogła regulować poziom pobieranej elektryczności z uwzględnieniem potrzeb systemu dystrybucyjnego (OSD). Zostaną wypracowane rozwiązania i modele biznesowe, które mają przynieść korzyści zarówno użytkownikom, jak i OSD.
Zmiany w zarządzaniu siecią dystrybucyjną
Transformacja energetyczna wiąże się ze znaczną zmianą podejścia do zarządzania pracą sieci dystrybucyjnych. Ich operatorzy będą musieli dostarczać w sposób niezawodny nie tylko energię, ale też i bieżące informacje, które umożliwią wszystkim użytkownikom systemu energetycznego sprawną współpracę. Kluczowe stanie się szybkie reagowanie na bieżące potrzeby oraz koordynacja działań wszystkich przyłączonych do sieci podmiotów – mówi dr hab. Wiesław Jasiński, wiceprezes zarządu Energi Operatora.
Lokalny rynek energii
Wspólnota stworzy wewnętrzny rynek energii, będzie mogła świadczyć usługi dla OSD. Pomoże w tym infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych. Zaplanowano trzy stacje i testy modelu wykorzystania elektrycznego autobusu szkolnego zamiast pojazdu z silnikiem diesla. Zostanie też sprawdzona technologia vehicle to grid, czyli wykorzystanie elektrycznych aut jako magazynów energii.
Miejscowe szkoła i przedszkole staną się poligonem do testów inteligentnego zarządzania budynkiem, integrującego systemy klimatyzacji, pompy ciepła oraz magazyn energii elektrycznej, których celem będzie maksymalizacja auto konsumpcji wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne energii.
Magazyny wsparciem bilansowania
Magazyny energii zbudowane będą w dwóch innowacyjnych konfiguracjach. Jeden w technologii tak zwanej przepływowej charakteryzującej się, w porównaniu z innymi technologiami, bardzo długą żywotnością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Drugi magazyn energii, wykonany w wersji mobilnej, docelowo będzie pełnił rolę tymczasowego systemu bilansującego wspierającego lokalne sieci dystrybucyjne wyposażone w instalacje OZE. Wszystko będzie kontrolowane przez dedykowany system zarządzania energią – mówi dr inż. Paweł Grabowski, właściciel firmy Stay-On.
Udział mieszkańców
W miejscowej oczyszczalni ścieków i przepompowni zostanie zoptymalizowane wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, łącznie z możliwością sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej i wprowadzenie je do sieci dystrybucyjnej. W działaniach wezmą też udział mieszkańcy osiedla domów wyposażonych w instalacje PV.
Projekt jest finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020" na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 957682.
Przeczytaj także: Mikroinstalacje napędzają rynek fotowoltaiki
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.