Uruchomiono produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Za wydobycie odpowiedzialne są PGNiG Upstream Norway, Neptune Energy, Idemitsu Petroleum oraz Sval Energi.
Fot. Tamara Sushko / Adobe Stock
Rozpoczęcie prac pozwoli zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m3 rocznie. Jak zaznaczono w komunikacie prasowym, inwestycja wyróżnia się wyjątkowo niskim śladem węglowym – to 3 kg dwutlenku węgla na baryłkę ekwiwalentu ropy naftowej (średnia dla pozostałych złóż na szelfie to około 8 kg CO2 na baryłkę).
Duva to odkryte w 2016 r. złoże gazowo-ropne położone na Morzu Północnym, około 140 km na północ od Bergen. Jego zasoby szacowane są na około 8,4 mld m3 gazu ziemnego, a okres eksploatacji – 10 lat. Jest jedenastym złożem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, które eksploatuje polska spółka. Produkcja prowadzona jest za pomocą czterech odwiertów. Trzy służą do wydobycia ropy naftowej, a jeden – gazu ziemnego. PGNiG Upstream Norway posiada 30% udziałów w koncesjach obejmujących złoże.
Źródło: PGNiG
W sumie spółka zależna PGNiG posiada 37 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W tym roku produkcja gazu ziemnego ma zostać zwiększona o ponad 0,9 mld m3 (wobec 0,5 mld m3 w 2019 r.). Ma być to efekt uruchomienia eksploatacji z nowych złóż oraz dodatkowych odwiertów, a także akwizycji udziałów w złożach już produkujących.
Przeczytaj także: PGNiG z umową na czarter dwóch gazowców
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.