Zbiorniki AdBlue to idealny sposób na przechowywanie i dystrybucję tej substancji w dowolnym, dogodnym dla użytkownika miejscu. AdBlue jest powszechnie stosowanym katalizatorem ograniczającym emisję spalin w silnikach Diesla. Wykorzystuje się go w samochodach transportowych, maszynach rolniczych, a coraz częściej również w autach osobowych. Sprawdźmy więc, czy warto mieć zbiorniki AdBlue na własność.

Czym jest i czemu służy AdBlue?
AdBlue to wodny roztwór mocznika o stężeniu 32,5% (składa się z 32,5% mocznika i 67,5% wody). Substancja ta, wbrew obiegowej opinii, nie jest dodatkiem do paliwa. AdBlue trafia do katalizatora SCR instalowanego na drodze układu wydechowego. Pojazdy wyposażone są więc w osobne zbiorniki AdBlue, a wlew znajduje się w bagażniku, pod maską lub obok wlewu paliwa.
Pod wpływem wysokiej temperatury z mocznika uwalniany jest amoniak, który wchodzi w reakcję z tlenkami azotu. Działanie AdBlue polega więc na chemicznej zmianie związków zawartych w spalinach w lotny azot i parę wodną. W efekcie zredukowana jest emisja szkodliwych substancji.
Zbiorniki AdBlue od dawna instalowane były w pojazdach wysokoemisyjnych — samochodach ciężarowych czy ciężkim sprzęcie rolniczym. Wprowadzenie rygorystycznej normy Euro 6 sprawiło jednak, że układ AdBlue stał się konieczny również w wielu autach osobowych. Bez niego samochody nie przeszłyby bowiem testów emisyjnych.
Wtryski AdBlue znajdziemy więc obecnie we wszystkich nowych pojazdach Grupy PSA (właściciela marek Peugeot, Citroen i DS), a także w wielu modelach Opla, Volkswagena, Audi, Mercedesa, BMW czy Skody. Można podejrzewać, że w niedługim czasie układy AdBlue będą montowane we wszystkich nowych dieslach. W związku z tym posiadanie własnego zbiornika AdBlue może być korzystne dla użytkowników takich pojazdów.
Własne zbiorniki AdBlue — czy warto?
Własne zbiorniki AdBlue to doskonały pomysł dla wszystkich tych, którzy mocno eksploatują pojazdy z układem tego katalizatora. Od dawna korzystają z nich rolnicy i firmy przewozowe z dużą flotą aut dostawczych.
Rozpowszechnienie układów AdBlue również w autach osobowych sprawia, że w zbiorniki AdBlue coraz częściej inwestują również przedsiębiorstwa z flotą aut służbowych.
Własne zbiorniki AdBlue to liczne korzyści. Przede wszystkim zapewniają wygodę i dostępność roztworu mocznika w miejscu, w którym jest na niego bezpośrednie zapotrzebowanie — na firmowych parkingach, ale również w terenie. Trzeba bowiem wiedzieć, że zbiorniki AdBlue to nie tylko konstrukcje stacjonarne, ale także przewoźne.
Własne zbiorniki AdBlue pozwalają więc oszczędzić czas na dojazdach na stacje benzynowe wyposażone w dystrybutory tej substancji. To również oszczędność pieniędzy. Pojemne zbiorniki AdBlue pozwalają bowiem na hurtowy, a więc tańszy zakup roztworu mocznika. Poza tym AdBlue nie tylko redukuje emisję spalin, ale zmniejsza też zużycie paliwa nawet o 5%.
Zbiorniki AdBlue na własność są więc dobrym pomysłem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem. Przydadzą się w gospodarstwach rolnych, firmach transportowych i wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się pojazdy lub maszyny napędzane silnikami Diesla z układem AdBlue.
Zbiorniki AdBlue — budowa i największe zalety
Zbiorniki AdBlue powinny mieć odpowiednią, bezpieczną budowę. Co prawda substancja ta, zgodnie z normami ISO 22241, nie jest zaliczana do niebezpiecznych, ani groźnych dla środowiska, ale ma silne właściwości korodujące.
Zbiorniki AdBlue wykonuje się więc z materiałów odpornych na rdzewienie. Zbiorniki AdBlue Skałka robione są z tworzyw sztucznych odpornych nie tylko na korozję, ale również na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV.
Te profesjonalne zbiorniki posiadają zamykaną obudowę, zabezpieczającą przed niepowołanym dostępem. Wyposażone są również w bezpieczne dystrybutory z przepływomierzem. Dodatkowo można wybrać zbiorniki AdBlue z izolacją termiczną. To istotne w przypadku montażu na zewnątrz, ponieważ roztwór mocznika zamarza w temperaturze -11 stopni Celsjusza.
Konstrukcja zbiorników może być jedno lub dwupłaszczowa. Dwupłaszczowe zbiorniki AdBlue posiadają dwie ściany, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia i ewentualne wycieki. Przestrzeń między ścianami pełni rolę wanny wychwytującej substancję w przypadku przebicia wewnętrznego płaszcza zbiornika. Zewnętrzny płaszcz pełni też rolę dodatkowej bariery, zwiększając odporność całej konstrukcji na uszkodzenia mechaniczne. Dwupłaszczowe zbiorniki AdBlue to zatem dobry wybór np. w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzenia.
Jednopłaszczowe zbiorniki AdBlue mają tylko jedną ścianę. Ich montaż zaleca się więc przede wszystkim w miejscach bezpiecznych, gdzie nie będą narażone na uszkodzenia i ekstremalne warunki — np. we wnętrzach budynków.
Przewoźne i stacjonarne zbiorniki AdBlue
Własne zbiorniki na AdBlue mają zapewniać użytkownikowi komfort, oszczędność i wysoką funkcjonalność. Z myślą o dostępie do roztworu mocznika w dowolnym miejscu powstały nie tylko stacjonarne, ale i przewoźne zbiorniki AdBlue.
Modele stacjonarne cechuje przede wszystkim duża pojemność. Mieszczą one od 1500 do nawet 10000 litrów płynu. Przewoźne zbiorniki AdBlue to modele mniejsze, mogące pomieścić od 250 do 950 litrów. Ich atutem jest jednak mobilność.
Przewoźne zbiorniki AdBlue są równie mocne, jak ich stacjonarne odpowiedniki. Wyposażone są również w układy dystrybucyjne z odpowiednimi wężami, zaworami i pompami. Mają także zamykane klapy broniące dostępu do zbiornika przed niepowołanymi osobami.
Przewoźne zbiorniki AdBlue gwarantują więc pełne bezpieczeństwo przechowywania, transportu i dystrybucji roztworu mocznika. Pozwalają zabrać płyn w dowolne miejsce, zapewniając łatwy dostęp do AdBlue bezpośrednio na terenie pracy maszyn rolniczych czy budowlanych.
Stacjonarne zbiorniki AdBlue są więc doskonałym wyborem na firmowe parkingi, a przewoźne przydadzą się podczas prac terenowych.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.