Ruszają prace budowlane na trasie gazociągu Gustorzyn–Wronów. Odcinek będzie miał 308 km długości i zwiększy bezpieczeństwo oraz ciągłość zasilania odbiorców paliwem gazowym w centralnej części Polski.
Fot. Maksym Yemelyanov / Adobe Stock
Umowę na budowę rurociągu podpisano w listopadzie br. z firmą Romgos. Przewiduje ona wykonanie gazociągu wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na którą składają się: światłowodowa linia telemetryczna i sterująca, układ włączeniowy na terenie tłoczni gazu we Wronowie oraz osiem zespołów zaporowo-upustowych.
Na całej trasie zaplanowano 92 przejścia bezwykopowe, głównie pod ciekami wodnymi oraz infrastrukturą komunikacyjną. Ich łączna długość to blisko 6,3 km.
Budowę rurociągu relacji Gustorzyn–Wronów podzielono na trzy etapy, odpowiadające trzem odcinkom realizacyjnym: Gustorzyn–Leśniewice (54 km), Leśniewice–Rawa Mazowiecka (100 km) oraz Rawa Mazowiecka–Wronów (154 km). Celem przedsięwzięcia jest połączenie węzła oraz budowanej tłoczni gazu w Gustorzynie z węzłem i tłocznią we Wronowie.
Rury stalowe na potrzeby gazociągu (w sumie będzie ich 150 km) dostarczą Corinth Pipeworks oraz konsorcjum firm Izostal, Stalprofil i Ferrum. Umowy z podmiotami również zawarto w listopadzie 2021 r.
Przedsięwzięcie zyskało w Komisji Europejskiej status projektu o znaczeniu wspólnotowym (ang. project of common Interest – PCI). Natomiast w kraju realizowane jest w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity - Dz.U. z 2021, poz. 1836), tzw. specustawy gazowej.
Przeczytaj także: Ważny gazociąg do granicy ze Słowacją już gotowy do użytku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.