Sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce z każdym rokiem zyskuje na popularności. Dotyczy to przede wszystkim dziedziny fotowoltaiki, która pozwala na konwertowanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jednak aby tak się stało, należy zainwestować w wysokiej klasy panele PV. Ich wydajność i niezawodność zależy nie tylko od ich parametrów technicznych, ale również rodzaju zastosowanego inwertera solarnego. Do czego on służy i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy.
Czym jest inwerter solarny?
Inwerter solarny, zwany również falownikiem, to element niezbędny w każdej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pełni kilka bardzo ważnych funkcji i pozwala na prawidłowe działanie całego systemu.
Pierwszą i najważniejszą jest zamiana prądu stałego (AC) w prąd zmienny (DC) płynący w naszych gniazdkach, który zasila sprzęty elektryczne. Kolejnym zadaniem falownika jest monitorowanie działania instalacji – rejestruje on najważniejsze dane dla prosumenta. Mowa o takich parametrach, jak ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, jej nadwyżki oddane do sieci oraz jej ilość zgromadzona w akumulatorach. Niewiele osób wie, że inwerter pełni również rolę zabezpieczenia – w momencie awarii sieci energetycznej automatycznie odłącza panele fotowoltaiczne od modułu zasilania.
Jak wygląda inwerter solarny? Łatwo go rozpoznać, ponieważ najczęściej przybiera formę skrzynki montowanej na ścianach w pomieszczeniach gospodarczych tudzież garażach. Jej rozmiary mogą się różnić w zależności od mocy i wydajności instalacji fotowoltaicznej.
Bardzo ważnym czynnikiem determinującym prawidłową pracę inwertera jest jego żywotność. Tego typu urządzenie z reguły szybciej ulega wyeksploatowaniu w porównaniu do modułów fotowoltaicznych. Te ostatnie mogą z powodzeniem pracować na najwyższym poziomie przez około 25 lat, podczas gdy dobrej klasy falownik działa bez napraw najczęściej przez 10–15 lat.
Jeśli chodzi o jego cenę – koszty inwestycyjne w dużej mierze są uzależnione od czynników, takich jak moc urządzenia czy okres trwania gwarancji. Warto również zaznaczyć, że mikroinwertery oraz optymalizatory są zazwyczaj droższe.
O czym pamiętać, dobierając falownik?
Jaki inwerter będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem? Przy wyborze konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, wśród których należy wyróżnić m.in.:
- rodzaj instalacji PV – wyróżniamy inwertery grid-on (występują w instalacjach przyłączonych do sieci energetycznej) i grid-off (najczęściej z akumulatorem, stosowane w instalacjach w pełni niezależnych od dostawcy prądu),
- sposób podłączenia urządzeń w budynku – mowa o falownikach jednofazowych (idealnych dla małych instalacji PV) i trójfazowych (bardziej wydajnych),
- moc paneli fotowoltaicznych – moc inwertera powinna odpowiadać maksymalnej mocy generowanej przez moduły fotowoltaiczne.
Czym się kierować przy wyborze inwertera?
Wysokiej jakości falownik to wydajna i niezawodna instalacja fotowoltaiczna – niezależnie od tego, czy mowa o prywatnych inwestycjach czy też mini elektrowniach, zyskujących coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Przy wyborze inwertera solarnego należy zatem bliżej przyjrzeć się aspektom, takim jak m.in. marka. Renoma i doświadczenie producenta w branży fotowoltaicznej ma ogromne znaczenie w kontekście podejmowania decyzji zakupowej – im dłuższy jego staż na rynku, tym większym zaufaniem możemy go obdarzyć.
Nie bez znaczenia okazuje się również wytrzymałość mechaniczna wg testów przeprowadzanych przez PVEL, która determinuje sprawność działania inwertera w trudnych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na klasę ochronności IP, która określa, w jakim stopniu dany produkt jest odporny na pyły i wodę. Ma ona szczególne znaczenie w kontekście zakupu falownika z myślą o farmach fotowoltaicznych.
Przed zakupem konkretnego modelu inwertera warto sprawdzić jego sprawność ważoną, czyli umiejętność radzenia sobie w różnych warunkach – w zależności od pory dnia czy stopnia nasłonecznienia. Dwa najpopularniejsze systemy sprawności ważonej to sprawność europejska oraz sprawność CEC (amerykańska) – obie zbytnio się od siebie nie różnią, przy czym ta pierwsza jest bardziej przystosowana do polskich warunków.
Nie można także zapomnieć o tak istotnym aspekcie, jak gwarancja na inwerter i jej szczegóły. Warto sprawdzić, jakie zdarzenia i usterki producent obejmuje swoją gwarancją oraz to, jak długo ona obowiązuje. Im dłuższa, tym większe zaufanie marki do swoich produktów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.