Niepotrzebnie. Inwerter solarny to urządzenie niezwykle proste i potrzebne, gdy posiada się na terenie swojego domu panele fotowoltaiczne.

Inwerter – jak wskazywałaby nazwa – powinien coś zmieniać, odwracać. Tak też jest i w tym przypadku.

Głównym celem zastosowania inwertera solarnego jest przede wszystkim zamiana prądu stałego (wytworzonego dzięki panelom fotowoltaicznym) w prąd zmienny – taki, który znajduje się w gniazdkach. Dzięki niemu energia znajdująca się w słońcu staje się tą, którą wykorzystujemy na co dzień.

Wygląd inwertera solarnego

Inwerter solarny, zwany też często falownikem, ma kształt prostokąta.

Skąd tak duży popyt na inwertery solarne?

Jest to głównie spowodowane tym, że urządzenie to przetwarza kolosalne ilości energii z paneli fotowoltaicznych. Sprawia to, że mimo niezwykłej wytrzymałości jak na urządzenie pełniące taką funkcję to i tak inwertery mają krótszą żywotność niż panele. Biorąc pod uwagę, że oba te urządzenia są sobie komplementarne – tj. do uzyskania wymaganego efektu potrzebne są oba – to często zakup dodatkowego inwertera jest dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych po prostu bardzo istotną kwestią.

Warto też pamiętać o odpowiedniej certyfikacji takiego inwertera. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z inwertera solarnego, który wymaganych certyfikatów nie posiada. Najlepiej sprawdzić odpowiednie dokumenty na stronie internetowej producenta bądź sprzedawcy.

Zwóćmy także uwagę na gwarancję dawaną urządzeniu – to też jest istotny czynnik.

Dobrze też pamiętać, by inwerter był odporny na uszkodzenia mechaniczne. Chodzi tu oczywiście o różne rodzaje uszkodzeń. Między innymi pyły i kurze. Pamiętajmy także, że inwerter jako urządzenie przetwarzające kolosalne ilości prądu powinny być całkowicie wodoodporne.

Przy wyborze inwertera solarnego należy się sugerować przede wszystkim jakością urządzenia. Wysokiej jakości inwertery solarne znaleźć można na przykład w firmie Lumifil.