Umowę mocową dla zarzuconego projektu elektrowni węglowej w Ostrołęce podpisano w 2018 r. po aukcji rynku mocy na dostawy w 2023 r. Kontrakt rozwiązano i jednocześnie umorzono potencjalne kary umowne.
Fot. Gina Sanders/Adobe Stock
Rozwiązanie umowy pozwoliło na zwolnienie zabezpieczenia finansowego wniesionego przez spółkę celową utworzoną do realizowacji przedsięwzięcia, z którego zrezygnowano na wczesnym etapie budowy. Do dnia zakończenia kontraktu nie naliczono żadnych kar umownych.
Do rozwiązania umowy, zgodnie z Ustawą o rynku mocy z 8 grudnia 2017 r., doszło w wyniku wskazania dwóch zastępczych kontraktów mocowych elektrowni gazowych CCGT Ostrołęka i CCGT Grudziądz. Te zostały zawarte po aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2026 zorganizowanej w 2021 r. Oba bloki gazowo-parowe zakontraktowały łącznie 1214 MW.
Umowa dla niezrealizowanej budowy bloku węglowego w Ostrołęce miała obowiązywać przez 15 lat. Kontrakt zawarto po wygranej aukcji głównej rynku mocy z dostawami na 2023 r. Zamiast wcześniej planowanej jednostki wytwórczej (z jej budowy zrezygnowano w lutym 2020 r.) powstanie blok parowo-gazowy o mocy około 750 MW.
Decyzję o budowie tej jednostki wytwórczej podjęto pod koniec 2020 r., kiedy PKN Orlen i należąca do niego Energa zawiązały partnerstwo z koncernem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Blok wybuduje spółka GE Power na podstawie aneksu do umowy o wykonanie bloku C. Oddanie obiektu do użytku ma nastąpić w 2025 r.
Przeczytaj także: Rosną moce elektrowni geotermalnych. Kto ma ich najwięcej?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.