W ciągu ostatnich 10 lat gwałtownie wzrósł popyt na kryptowaluty. Wielu działaczy społecznych i ekologicznych zwróciło uwagę na to, że kryptowaluty są szkodliwe dla środowiska i mają wysoki ślad węglowy.
Fot. rodnae productions/pexels
W ciągu ostatnich 10 lat gwałtownie wzrósł popyt na kryptowaluty. Cena bitcoina na początku 2022 r. była prawie dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej. Wzrost cen tych walut zachęcił miliony ludzi do zakupów. Wielu działaczy społecznych i ekologicznych zwróciło uwagę na to, że kryptowaluty są szkodliwe dla środowiska i mają wysoki ślad węglowy.
W jaki sposób kryptowaluty wpływają na środowisko?
Główny wpływ kryptowalut na środowisko wynika z energochłonnych działań związanych z każdą transakcją oraz z wydobywaniem nowych monet. Wymagana energia różni się w zależności od kryptowaluty. Niektóre z nich potrzebują bardzo mało energii, podczas gdy inne, jak bitcoin są niewiarygodnie energochłonne.
Szacuje się, że każda transakcja bitcoin zużywa około 2100 kilowatogodzin (kWh), czyli mniej więcej tyle, ile przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa w ciągu 75 dni. Kiedy ta energia jest dostarczana z nieodnawialnych źródeł energii, kryptowaluty takie jak bitcoin mogą generować niebotyczne emisje gazów cieplarnianych.
Roczny ślad węglowy bitcoina jest porównywalny z uwolnieniem 97,2 megaton dwutlenku węgla, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi roczna emisja całego kraju Argentyny.
Na czym polega wydobywanie bitcoinów?
Wydobywanie bitcoinów jest procesem tworzenia nowych bitcoinów poprzez rozwiązywanie coraz trudniejszych zagadek matematycznych. Proces ten nazywa się proof-of-work (PoW). Podczas gdy na początku zagadki te mogły być rozwiązywane przez zwykłe komputery (CPU), Satoshi Nakamoto, zaprojektował system, w którym z czasem, gdy konkurencja w wydobyciu bitcoina rosła, zagadki matematyczne stawały się coraz trudniejsze do rozwiązania. Dlatego w ciągu ostatniej dekady, gdy cena bitcoinów gwałtownie wzrosła, lepsza technologia stała się niezbędna do rozwiązywania tych zagadek.
Górnicy używają teraz wyspecjalizowanych komputerów, zwanych systemami ASIC, które są znacznie bardziej wydajne, ale także potrzebują do zasilania zwiększonej ilość energii. Systemy ASIC są zwykle utrzymywane w ciągłej pracy, a także wymagają energii do chłodzenia sprzętu, aby zapobiec ich przegrzaniu.
Większa moc obliczeniowa zwiększa prawdopodobieństwo odgadnięcia rozwiązania PoW, co zachęciło górników do tworzenia grup lub farm górniczych. Każdy górnik posiada własny, energochłonny sprzęt, jednocześnie próbując rozwiązać zagadkę. Następnie dzieli się zyskami z innymi w zależności od tego, ile "wysiłku", czyli mocy obliczeniowej, włożył każdy z nich.
Górnictwo bitcoinów zużywa 91 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi około 0,5 procent światowego zużycia energii elektrycznej. Jest to więcej niż energia elektryczna zużywana przez całą Finlandię rocznie i siedem razy więcej niż to, co Google zużywa rocznie.
Wpływ wydobycia bitcoinów na środowisko
Nie wszyscy górnicy bitcoinów mają taki sam wpływ na środowisko. Dwa czynniki mogą przyczynić się do bardziej ekologicznego wydobywania kryptowalut: odnawialne źródła energii i klimat lokalizacji.
Farmy bitcoinów zlokalizowane w krajach, które w dużej mierze polegają na paliwach kopalnych, mają większy wpływ na środowisko niż te w krajach, które dywersyfikują swoje źródła energii, wykorzystując energię wodną, wiatrową, słoneczną lub jądrową.
Do niedawna wysoki odsetek farm bitcoin znajdował się w regionach Chin, które w dużej mierze polegały na spalaniu węgla, stosunkowo taniego źródła energii, które sprzyjało rentowności, ale także zwiększało emisję dwutlenku węgla. W 2021 r. rząd chiński rozprawił się z wydobyciem bitcoin, powodując exodus górników do innych lokalizacji z tanimi źródłami energii.
Przykładem miejsca, które stało się gorącym punktem dla wydobycia bitcoin ze względu na niskie koszty energii, generowane przez paliwa kopalne jest Kazachstan. Jednak ostatnie wyłączenie internetu i protesty w Kazachstanie zagroziły stabilności wydobycia w tym regionie.
Farmy zlokalizowane w miejscach, które wykorzystują zielone źródła energii, takie jak te w Skandynawii, mają drastycznie niższy, a nawet neutralny ślad węglowy. Jednak ograniczenia w dostępności energii odnawialnej, które mogą podlegać zmianom sezonowości lub ograniczeniom produkcji, mogą zniechęcać górników do rezygnacji z bardziej niezawodnej energii opartej na paliwach kopalnych.
Kryptowaluty przyjazne środowisku
Bitcoin jest szkodliwy dla środowiska ze względu na energochłonny proces proof-of-work, który wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej do ciągłego zasilania milionów serwerów. Istnieją jednak inne kryptowaluty, które nie są zaprojektowane wokół tego samego tworzenia kopalni, co bitcoin, takie jak cardano, nano i chia. Najlepszy portfel kryptowalutowy powinien je zawierać.
W odpowiedzi na krytykę ze strony aktywistów, ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, zasugerowała zmianę swojego systemu PoW na system proof-of-stake (PoS). Losowo wybiera on jedną osobę na raz, aby rozwiązać blok, zmniejszając tym samym zużycie energii o 99%.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.