Postój remontowy rafinerii w Gdańsku jest kontynuacją remontu rozpoczętego rok temu. 50 z 65 instalacji zostanie zatrzymanych, ale spółka Lotos zapewnia, że zapasy wystarczą do obsłużenia klientów.
Fot. Lotos
Zasadnicze prace zostaną przeprowadzone w marcu, a na początku kwietnia rozpocznie się ponowne uruchamianie poszczególnych instalacji (potrwa dwa tygodnie). Potem dojdzie do remontu instalacji produkcji wodoru, ale sama rafineria będzie pracować normalnie.
Formuła częściowa, zakładająca podział postoju na dwa etapy, oznacza podwyższenie stopnia bezpieczeństwa pracy, łatwiejszą koordynację robót remontowych, zapewnienie ciągłości dostaw oraz ograniczenie bieżących kosztów. To ogromne przedsięwzięcie, wymagające zatrudnienia ponad 100 firm wykonawczych – czytamy w komunikacie.
Podczas remontu urządzenia rafineryjne zostaną oczyszczone z zanieczyszczeń z przerobu ropy naftowej. Będą prowadzone rewizje wewnętrzne, przeglądy, inspekcje dozorowe oraz badania stanu technicznego różnych obiektów instalacji produkcyjnych. Osprzęt automatyczny i elektryczny, jak aparatura i urządzenia kontrolne, pomiarowe i zabezpieczające, przejdzie kontrolę, a w razie potrzeby czeka go remont lub wymiana. Takie działania mają zwiększyć efektywność działanie zakładu i bezpieczeństwo techniczne instalacji.
Zostanie sprawdzony, wyremontowany lub wymieniony osprzęt automatyczny i elektryczny, w tym aparatura i urządzenia kontrolne, pomiarowe i zabezpieczające. W efekcie wzrośnie efektywność zakładu oraz bezpieczeństwo techniczne instalacji.
Postój remontowy w rafinerii to poważna operacja, która angażuje ogromne siły i środki. Oprócz potrzeby realizacji szeregu skomplikowanych procesów remontowych, technologicznych i inwestycyjnych, to zarazem potężne wyzwanie organizacyjne ze względu na przyjazd do rafinerii ponad 3000 pracowników firm wykonawczych, a to wszystko w obliczu trwającej pandemii. Jesteśmy solidnie przygotowani i wierzę, że – podobnie jak w roku ubiegłym – cały proces przebiegnie pomyślnie – mówi Piotr Walczak, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu Grupy Lotos.
Podczas ponad dwumiesięcznego postoju prace remontowe i kontrolne zostaną przeprowadzone na 1000 aparatach, 1700 rurociągach, 5300 urządzeniach automatyki i 750 urządzeniach elektrycznych. Skomplikowane działania kontrolno-diagnostyczne oraz odbiorowe będą dotyczyć ponad 700 urządzeń z wykorzystaniem 23 technik badawczych. Zaplanowano też realizację 15 projektów inwestycyjnych. Wszystkie te działania mają zapewnić bezpieczną i ciągłą pracę rafinerii przez najbliższe 5 lat.
Główni wykonawcy remontu rafinerii to firmy Naftoremont-Naftobudowa, Mostostal Pomorze, ZRE Katowice, KB Pomorze, Lotos Serwis oraz Erbud.
Przeczytaj także: UE może do końca roku zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o dwie trzecie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.