Poza ograniczeniem emisji CO2, spodziewane korzyści to m.in. zwiększenie efektywności systemu, wzrost produkcji energii cieplnej z odnawialnych źródeł, stabilne ceny ciepła i zwiększenie obszaru potencjalnej rozbudowy sieci.

Wykonawcą został Zakład Innowacyjnych Technik Energetycznych Promat. Wartość kontraktu wynosi 9,7 mln zł, z czego wsparcie unijne wynosi 45%. Kocioł na biomasę gotowy ma być pod koniec września 2023 r.

Po zrealizowaniu tej inwestycji uzyskamy już 10 MW energii z biomasy. Na następny sezon grzewczy energia będzie pochodzić również z układu kogeneracyjnego. Mam nadzieję, że będziemy przygotowani na planowane braki dostaw węgla. Eksperci przewidują, że w skali ogólnopolskiej może zabraknąć około 10 mln ton węgla, który był importowany ze wschodu – powiedział prezes MPEC Paweł Kupczak.

Kontrakt na budowę wspomnianego układu kogeneracyjnego, składającego się z trzech silników gazowych o łącznej mocy 6 MWe i 6 MWt, podpisano latem minionego roku. Nowa jednostka produkować ma 4200 MWh energii elektrycznej rocznie.

Przeczytaj także. Nowy Sącz: budowa układu kogeneracyjnego. Podpisano umowę