Kotły gazowe jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Kotły gazowe jednofunkcyjne wykorzystywane są do ogrzewania wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Zazwyczaj ich pojemność dostosowywana jest ściśle do liczby osób domyślnie korzystających z wody w danym budynku. Zapotrzebowanie na ciepło wyznacza natomiast niezbędną moc urządzenia. Istnieje możliwość dokupienia do tego rozwiązania także specjalnego zasobnika odpowiedzialnego za podgrzewanie wody użytkowej. Mimo wprowadzenia tej modernizacji i praktycznego pełnienia dwóch funkcji nadal wykorzystywane jest tu określenie kotła “jednofunkcyjnego”.

Alternatywnym rozwiązaniem są kotły gazowe dwufunkcyjne. Jak łatwo się domyślić, ich cechą charakterystyczną jest to, że są zdolne do sprawowania dwóch funkcji. Mowa tu o jednoczesnym ogrzewaniu zarówno domu, jak i wody użytkowej. Wyposażone są w dodatkowy przepływowy wymiennik, wykorzystywany w przypadku drugiego sposobu ich użycia. Zwykle jest to wariant tańszy niż połączenie kotłów gazowych jednofunkcyjnych z zasobnikiem. Zdarza się natomiast, że jego działanie jest mniej wygodne. Moment przełączenia się na podgrzewanie wody następuje bowiem dopiero w chwili odkręcenia kranu z ciepłą wodą. W praktyce zatem oczekiwanie na ciepłą wodę może trwać nieco dłużej.

Kotły gazowe kondensacyjne i tradycyjne

Kotły gazowe kondensacyjne z wyglądu praktycznie niczym nie różnią się od wariantów tradycyjnych. Ogromną zmianę widać natomiast w sposobie ich działania. Najczęściej oferują przynajmniej o kilkanaście procent wyższą sprawność, co przekłada się na zdecydowanie niższe zużycie paliwa. Dzięki temu mogą przynieść gospodarstwu domowemu imponujące oszczędności w ogólnym rozrachunku. Fakt, że są nieco droższe, ich zakup to jednak inwestycja, która bardzo szybko zaczyna się spłacać. Z czasem natomiast nawet jest w stanie na siebie zarabiać.

Wariant kondensacyjny zawiera wymiennik, często nazywany wtórnym. Powraca do niego woda z instalacji centralnego ogrzewania. Następnie jest tam podgrzewana, za co odpowiada ciepło wydzielające się w czasie wykraplania pary wodnej ze spalin. Zarówno kotły gazowe kondensacyjne, jak i tradycyjne, występują w wersji jedno- oraz dwufunkcyjnej. Co istotne jednak, pierwsza opcja w czasie podgrzewania wody nie kondensuje. Zawsze ma też zamkniętą komorę spalania, co różni ją od produktów tradycyjnych.

Czym kierować się przy wyborze kotłów gazowych do domu?

Wybór odpowiedniego rozwiązania do domu nie jest łatwy. Zarówno kotły gazowe jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne czy kotły gazowe kondensacyjne oraz tradycyjne mają swoje wady i zalety. Najważniejsze zatem jest jasne określenie swoich potrzeb i oczekiwań. Wskazane jest dokładne przeliczenie budżetu, a także zapotrzebowania energetycznego. Następnie rozpocząć można porównywanie produktów. Warto zwrócić uwagę na ich ceny, ale także rzetelność producenta oraz wiarygodność sprzedawcy. To pozwala na zakup najlepszego rozwiązania, za rozsądne pieniądze, z gwarancją, że pozostanie on sprawny przez wiele lat.

Nie bez znaczenia jest także wybór produktu polecanego przez profesjonalistów. Warto skontaktować się ze specjalistami, pracującymi np. w renomowanych sklepach. Po przedstawieniu swoich wytycznych, na pewno pomogą oni w podjęciu słusznej decyzji. Nie wpłynie ona wtedy negatywnie na budżet kupującego, a jednocześnie sprawi, że inwestycja w wysokiej jakości kocioł gazowy szybko zacznie się zwracać. W dłuższej perspektywie natomiast pozwoli zaoszczędzić imponujące kwoty na rachunkach.