We wrześniu 2023 r. elektrownia wodna o mocy 600 MW na zaporze Karuma rozpocznie produkcję energii elektrycznej. Ostatnie dwa bloki energetyczne z sześciu zostaną zsynchronizowane z krajową siecią elektroenergetyczną.
Elektrownia wodna Karuma. Fot. UEGCL
- Elektrownia wodna Karuma pierwotnie miała zostać oddana do użytku w grudniu 2018 r.
- Budowę rozpoczęto w 2013 r.
- Przy mocy 600 MW będzie największą siłownią w Ugandzie
Największa inwestycja energetyczna w Ugandzie
Największe przedsięwzięcie energetyczne w Ugandzie zostanie zakończone po 10 latach budowy. Na elektrownię wodną składa się sześć 100-megawatowych bloków. Trzy bloki zostały przetestowane i są podłączone do krajowego systemu przesyłowego, kolejny ma do nich dołączyć wkrótce. Ostanie dwa zostaną uruchomione we wrześniu 2023 r. Budowę rozpoczęto w 2013 r.
Całkowita wysokość zapory wynosi 70 m, a jej długość 314 m. Projektowy przepływ elektrowni wynosi 1128 m3/s, a jej roczna produkcja energii ma wynieść 4,37 TWh. W obiekcie znajduje się sześć tuneli o długości 238 m i średnicy 7,7 m i tyle samo betonowych szybów ciśnieniowych o średnicy 7,7 m i długościach od 328,59 m do 379,18 m. Energię będzie produkować sześć turbin Francisa połączonych z sześcioma generatorami o mocy 100 MW każdy przy napięciu 11 kV i prędkości obrotowej 142,86 obr/min.
Przesył prądu zapewnią linie 400 kV Karuma– Kawanda i Karuma–Olwiyo oraz linia 132 kV Karuma–Lira.
Problemy i opóźnienia w trakcie robót budowlanych
Elektrownia wodna Karuma znajduje się na Nilu w dystrykcie Kiryandongo w środkowo-północnej Ugandzie, 110 km w dół rzeki od jeziora Kyoga i 270 km od Kampali, stolicy Ugandy. Pierwotnie miała być oddana do użytku w grudniu 2018 r.
W trakcie budowy realizowanej przez chińską firmę Sinohydro trzykrotnie nie dotrzymano terminów oddania elektrowni wodnej do użytku. Wykonawcę oskarżano o niską jakość robót i m.in. naruszenie uzgodnionych warunków i zakresu prac.
Ostatecznie elektrownia na zaporze Karuma rozpocznie działalność komercyjną do września 2023 r. Jej otwarcie to szansa na obniżenie cen energii elektrycznej w taryfach dla podmiotów gospodarczych.
Rząd zmieni model realizacji dużych inwestycji
Opóźnienia z uruchomieniem elektrowni Karuma, a wcześniej jednostki Isimba Hydropower (183 MW) skłoniły ugandyjski rząd do weryfikacji stosowanego modelu budowy i przekazania (ang. build-and-transfer) obiektów energetycznych. Hydroelektrownia Karuma będzie prawdopodobnie ostatnim przedsięwzięciem realizowanym w ten sposób.
Operatorem jednostki jest państwowa firma Uganda Electricity Generation Company Limited (UEGCL), a wykonawcą chińska spółka Sinohydro. Prawdopodobny koszt inwestycji to 1,7 mld dol.
Przeczytaj także: Fundamenty i kable dla morskiej farmy wiatrowej Baltica
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.