Grupa Orlen i Northland Power podpisały umowy kredytowe na finansowanie projektu Baltic Power, pierwszej morskiej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Porozumienie zawarto z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.
Morska farma wiatrowa. Fot. Fot. Rebel/Adobe Stock
Całkowity koszt inwestycji w morską farmę wiatrową jest szacowany na 4,73 mld euro, z czego 4,05 mld euro to wydatki na realizację budowy, a pozostałe to koszty finansowania i rezerwa dodatkowa.
Rozpoczęcie robót budowlanych ma nastąpić w 2023 r., przy czym części morskiej w 2024 r. Morska farma wiatrowa ma rozpocząć działalności w 2026 r. W początkowych pięciu latach eksploatacji projekt Baltic Power może wygenerować dodatkowe średnioroczne wolne przepływy pieniężne w wysokości około 140 mln euro – czytamy w komunikacie.
Kredyt będzie spłacany z nadwyżek finansowych generowanych podczas eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Finansowanie będzie realizowane w formule project finance stosowanej przy dużych inwestycjach wymagających znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności.
Wśród 25 instytucji finansowych, które wsparły projekt znajdują się polskie i międzynarodowe banki komercyjne, agencje kredytów ekspertowych (ECA) i instytucje multilateralne.
Finansowanie pokryje 80% kosztów kapitałowych. Pozostałe środki wniosą partnerzy przedsięwzięcia.
Morska farma wiatrowa Baltic Power znajdzie się 23 km od brzegu Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa. Zainstalowanych będzie 76 wiatraków z turbinami o mocy jednostkowej 15 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej będzie odpowiadać konsumpcji 1,5 mln gospodarstw domowych.
Przeczytaj także: Terminal instalacyjny w Świnoujściu – jest wykonawca części lądowej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.