W Płocku oddano do użytku małą hydroelektrownię zasilaną oczyszczonymi i uzdatnionymi ściekami przemysłowymi z zakładu produkcyjnego Orlenu. Obiekt rocznie wyprodukuje 800 MWh energii elektrycznej.
Zakład produkcyjny w Płocku. Fot. Orlen
Małą przepływową elektrownię wodną wybudowano na terenie zakładu wodno-ściekowego. Jej moc znamionowa to 160 kW, roczna produkcja wyniesie 800 MWh energii elektrycznej (tyle, ile zużywa przeciętnie 400 polskich gospodarstw domowych). Obiekt składa się z turbiny i generatora, do których oczyszczone ścieki dopływają rurociągiem ułożonym na skarpie wiślanej.
Płocki zakład produkcyjny czerpie wodę z Wisły. Po wykorzystaniu oczyszcza się ją i uzdatnia, by zyskała wymagane normami środowiskowymi parametry. Takie ścieki wykorzystuje się m.in. do produkcji wody przeciwpożarowej i gospodarczej. Obieg jest częściowo zamknięty. Mała elektrownia wodna pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów, a energia z oczyszczonych ścieków nie będzie się już marnować.
Koszt budowy hydroelektrowni wyniósł 3 mln zł. Prąd będzie wprowadzany do sieci elektroenergetycznej, co przyniesie dodatkowe przychody w kwocie 0,5 mln zł rocznie.
Zakład w Płocku każdego roku wykorzystuje 27 mln m3 wody (0,2% konsumpcji w całej polskiej gospodarce). Modernizacje pozwoliły zwiększyć efektywność zużycia surowca w procesach produkcyjnych. Ilość odprowadzanych ścieków spadła z 40 mln do 14 mln m3. W tym czasie przerób ropy naftowej wzrósł z 8 do 16 mln ton rocznie.
Kluczową inwestycją w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest projekt Blue Bridge. Ścieki będą odbierane z oczyszczalni w Płocku. Pobór wody z Wisły spadnie o 25%.
Przeczytaj także: Tauron. 90 MW, 135 tys. paneli – rusza budowa kolejnej farmy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.