Konsekwencją obecnych kłopotów z dostawami gazu powinno być - zdaniem Verheugena - dążenie do większej niezależności państw UE od gazu i ropy. "Kryzys pokazał, że słuszne jest dążenie do zmniejszenia zależności od dostaw (surowców)" - ocenił.
Verheugen przypomniał, że w planach są "pewne duże projekty budowy gazociągów, które przyczynią się do większej dywersyfikacji". "Na pewno należy zdecydowanie pracować nad ich realizacją" - ocenił.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, wiele argumentów przemawia za powstaniem Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. Jednak - przyznał - w sprawie tego projektu "już na samym początku popełniono błędy".
"Należało omówić to z Polską, która ma wrażenie, że rzeczywistym powodem budowy tego gazociągu jest chęć ominięcia Polski. Tak nie jest" - ocenił.

Verheugen przyznał też, że jest zirytowany konfliktem rosyjsko- ukraińskim. "Naprawdę można prawie wyjść z siebie - powiedział. - To dziwaczny spór, którego podłoże nie jest do końca jasne".
"Bez wątpienia ma to coś wspólnego z niezwykle napiętymi stosunkami między Rosją a Ukrainą. Bez wątpienia ma to też coś wspólnego z tym, że Rosja nie jest szczęśliwa z powodu starań Ukrainy o europejską perspektywę. Być może chodzi także o konflikty w Moskwie" - ocenił Verheugen.

Jego zdaniem reakcja Unii Europejskiej na konflikt gazowy nie była bezradna, ale "szybka i zdecydowana". Jednak - jak dodał - za każdym razem, gdy po długich negocjacjach złożono wreszcie podpisy pod porozumieniem, pojawiał się nowy problem.
Pytany o ocenę sytuacji gospodarczej w krajach UE Verheugen przyznał, że według danych, które Komisja Europejska przedstawi w nadchodzącym tygodniu, recesja w UE jest coraz głębsza.