8 kwietnia 2008 roku obfite opady śniegu i deszczu spowodowały wyłączenie czterech linii najwyższych i wysokich napięć, zasilających lewobrzeżną część Szczecina. Prawie całe miasto i jego okolice zostały pozbawione prądu na wiele godzin. PSE Operator określił awarię jako lokalny blackout (lawinowa utrata mocy w sieci energetycznej na znacznym obszarze).

Pytany przez PAP o to, czy od czasu awarii stan sieci w Szczecinie się poprawił, prezydent Szczecina Piotr Krzystek odpowiedział: "pewne rzeczy są modernizowane - to widać - ale powinniśmy myśleć o wkopywaniu kabli elektrycznych w ziemię". Przyznał jednak, że prowadzenie linii energetycznych pod ziemią jest bardzo drogie. "To są na każdym kilometrze miliony złotych" - ocenił. Ponadto, zdaniem Krzystka, Szczecin i inne miasta mogłyby być w lepszej sytuacji, gdyby lokalne elektrociepłownie mogły być "wyłączane z sieci ogólnej" w przypadku kryzysu. Wówczas ich praca mogłaby być podtrzymana niezależnie od zakłóceń sieciowych. "Prosiliśmy o to Eneę" - dodał.

Wymagałoby to przystosowania sieci lokalnej, wraz z zasilającymi ją elektrowniami, do tzw. pracy wyspowej - wyjaśnił PAP dyrektor pionu planowania PSE Operator Cezary Szwed. "Naturalnie w razie awarii sieciowych, PSE ma plany +obrony i odbudowy systemu+ oraz przywrócenia zasilania, m.in. z wykorzystaniem innych źródeł energii, np. wodnej" - podkreślił.

Szwed poinformował też, że za eksploatację i usuwanie awarii sieciowych w polskich miastach bezpośrednio odpowiadają operatorzy systemów dystrybucyjnych, tacy jak Enea w Szczecinie, czy RWE Stoen Operator w Warszawie. PSE natomiast zajmuje się siecią przesyłową najwyższych napięć i zasila sieci dystrybucyjne.

Zdaniem Szweda, najważniejsze dla polskich miast jest jednak "zasilanie z różnych stron". Umożliwiają to m.in. tzw. pierścienie, czyli połączenia elektroenergetyczne pomiędzy kilkoma stacjami elektroenergetycznymi (urządzenia przetwarzające i rozdzielające prąd). Wówczas, w przypadku awarii na którymś z odcinków, prąd może być dostarczany z kilku innych miejsc.