Szef resortu gospodarki nadmienił, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jest oparte na sporych pokładach krajowych węgla kamiennego, który stanowi 48% w strukturze zużycia energii pierwotnej. W strukturze tej 12% przypada dla  węgla brunatnego, 23% dla ropy, 12% dla gazu, a 5% stanowią odnawialne źródła energii.
Minister Pawlak podkreślił wagę rozwoju w zakresie inwestycji w czyste technologie węglowe oraz OZE, co znacznie podwyższy jeszcze nasze bezpieczeństwo energetyczne.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, nasz kraj ma niskie zużycie energii elektrycznej. Równocześnie wicepremier podkreślał, że priorytetem rządowym jest wspieranie efektywności energetycznej z naciskiem na rozwój energooszczędnych technologii i ograniczania emisji CO2.

Podczas tej samej debaty Wojciech Topolnicki, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej powołał się na dane, mówiące o tym, że Polska jest jednym z najlepiej zabezpieczonych krajów europejskich w zakresie energetyki, a przed nią są tylko Wielka Brytania i Dania.