Dziennik Gazeta Prawna przytacza słowa Wojciecha Stępniewskiego, kierownika projektu „Klimat i energia” WWF Polska Światowy Fundusz na rzecz Przyrody, który powiedział "Gdyby Polska przyjęła wysokie standardy w budownictwie, mogłaby wyemitować rocznie niemal o milion ton CO2 mniej. Zmieniając prawo w odniesieniu do ochrony cieplnej nowych budynków, nasz kraj mógłby uzyskać prawie 7-proc. redukcję emisji zawartej w wymaganiach pakietu energetyczno-klimatycznego".

Z przeprowadzonych analiz wynika, że łącznie do 2020 r. nasz kraj mógłby zaoszczędzić więcej niż 13 mld zł na emisji, gdyby zaczęto stosować bardziej restrykcyjne normy w zakresie budownictwa.

Obecnie w UE najmniej rygorystyczne normy w zakresie budowy i ocieplania budynków obowiązują właśnie w Polsce i Czechach. Na lepszym ocieplaniu zyskaliby też indywidualni użytkownicy lokali. W przypadku użytkowników mieszkań o powierzchni 120 m2, rocznie mogliby oni zaoszczędzić średnio od 2 do 3 tys. zł. Tak więc solidne ocieplenie budynku zwraca się w okresie 5-10 lat.