Podczas web konferencji organizowanej 29 marca eksperci Frost & Sullivan zastanawiali się nad wpływem awarii w elektrowni Fukushima na światowy rynek energetyki jądrowej. Konsultanci Jonathan Robinson i Enguerran Ripert dyskutowali na temat obecnej sytuacji i przyszłości, jaka czeka sektor w świetle ostatnich wydarzeń. Udział w web konferencji był bezpłatny.

 

Światowy rynek energetyki jądrowej jest wart 370 mld USD i zaspokaja  około 14% globalnego zapotrzebowania na energię. Aby sprostać temu zadaniu wykorzystuje się jeden z najbardziej niebezpiecznych istniejących na ziemi pierwiastków. Następstwa trzęsienia ziemi w Japonii pokazały, jakie zagrożenia wiążą się z wykorzystywaniem tego rodzaju energii. Czy awaria elektrowni Fukushima spowolni rozwój rynku energetyki jądrowej? Czy kraje europejskie wstrzymają swoje projekty dotyczące wykorzystania energii z atomu?   

 

Katastrofa elektrowni w Japonii jest największą awarią w ciągu ostatnich 25 lat, a niektórzy eksperci twierdzą, że może się stać kolejnym Czarnobylem. W czasach trudnego wychodzenia z kryzysu gospodarczego, rządzący z uwagą śledzą reakcje opinii publicznej na ten temat, nie tylko ze względu na konieczność przeprowadzania dalszych, często bolesnych reform, ale także z obawy o ewentualną utratę głosów w następnych wyborach.

 

Według Jonathana Robinsona, "realizacja nowych projektów elektrowni nuklearnych napotyka na szereg wyzwań, takich jak pozyskanie kapitału do sfinansowania inwestycji, możliwość opóźnień i przekroczenia kosztów, a także, co istotne, spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, spowodowany spowolnieniem gospodarczym. Sytuacja po awarii w elektrowni Fukushima stała się jednak jeszcze bardziej złożona. Mimo to wiele krajów europejskich podtrzymuje swoje decyzje dotyczące rozwoju rynku energetyki jądrowej i zamierza realizować zaplanowane inwestycje".

 

Enguerran Ripert dodał:  "Obecnie wiele projektów i decyzji rządowych jest celowo opóźnianych w czasie, zaś dodatkowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa, szczególnie ważne w świetle ostatnich wydarzeń, mogą znacząco zwiększyć początkowy kosztorys".