Raport „Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce” został przygotowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Wynika z niego, że to właśnie energetyka wiatrowa może być motorem ekonomicznego rozwoju gmin i regionów w Polsce. Autorzy opracowania prognozują, że 22 mld zł mogą zasilić polską gospodarkę dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe do 2020 r., a liczba miejsc pracy w branży może wzrosnąć z obecnych 1,9 do nawet 28,5 tys. Realny jest scenariusz intensywnego rozwoju przemysłu produkującego elementy turbin i wież wiatrowych.
Do 2020 roku może powstać łącznie 11,5 GW nowych mocy wytwórczych (z czego ok. 1,5 GW morskich farm wiatrowych). Dziś przeciętna farma dostarcza około 653 tys. zł wpływów do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Dla gmin o niskich dochodach udział podatku od nieruchomości z farm wiatrowych to nawet 7,5% rocznych wpływów do budżetu.
Rozwój energetyki wiatrowej to redukcja emisji CO2. Szacuje się, że latach 2001 – 2010 poprzez rozwój sektora energetyki wiatrowej uniknięto emisji około 3,9 mln ton dwutlenku węgla. Jeżeli wzrost produkcji energii elektrycznej z wiatru będzie zgodny z prognozowanym, to łącznie w latach 2011 – 2020 możliwe jest uniknięcie emisji 130 mln ton CO2.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.