Polscy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) mają szansę stanąć na czele międzynarodowego zespołu składającego się z 20 podmiotów, pracującego nad badaniami dotyczącymi wykorzystania ciepła z reaktorów jądrowych. Ma o tym zadecydować Komisja Europejska (KE). „Po raz pierwszy w tym roku wystąpimy w roli koordynatora dużego programu europejskiego dotyczącego kogeneracji jądrowej, czyli wykorzystania reaktorów jądrowych do produkcji ciepła” – poinformował prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ.

Jeśli program NC2I-R (Nuclear Cogeneration Industrial Initiative – Research) o wartości 2,4 mln EUR ostanie zaakceptowany przez KE, wówczas wystartuje już jesienią tego roku.

„Prace skoncentrują się przede wszystkim na możliwościach pozyskiwania energii cieplnej z reaktorów jądrowych, która mogłaby być wykorzystywana przez przemysł, zwłaszcza chemiczny. Przykładowo przy produkcji nawozów fabryki zużywają ogromne ilości ciepła, które jest dostarczane głównie przez spalanie gazu. To jeden z największych wydatków w budżetach tych firm. Zastąpienie tego energią jądrową mogłoby znacznie zmniejszyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. Jest to dopiero projekt, miejmy nadzieję, że zostanie on zaakceptowany i będziemy mogli go realizować – informuje prof. Grzegorz Wrochna” – podaje Newseria.