Jak wynika z analiz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, warunki do inwestowania w energetykę wiatrową w naszym kraju są coraz korzystniejsze, a to m.in. za sprawą postępu technologicznego, który wpływa na coraz lepsze wyniki w zakresie wydajności takich instalacji. Eksperci zwracają uwagę na to, że trzeba jednoznacznie określić, w którym kierunku będzie zmierzać polska energetyka - czy w stronę źródeł odnawialnych, czy w kierunku atomu, znacznie droższego.
Fot. inzynieria.com
Specjaliści mówią też o tym, że co roku w Polsce wydawane są ogromne sumy pieniędzy na działania w zakresie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, tymczasem te fundusze mogłyby być lepiej spożytkowane na finansowanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Kosztowny atom
Roczne wydatki na utrzymanie Państwowej Agencji Atomowej i innych podmiotów biorących udział w krajowym programie atomowym kształtuje się na poziomie około 200 mln zł rocznie. Pieniądze te są wydawane m.in. na kampanię społeczną i promocję energetyki jądrowej. Nadal nie znamy ostatecznego kosztorysu tej inwestycji, nie wiadomo, kiedy budowa się rozpocznie i jakie będą koszty produkcji i sprzedaży energii z atomu. Biorąc pod uwagę niepewność i ogromne koszty tego przedsięwzięcia, PSEW chce zwrócić uwagę na to, że pieniądze wydawane na ten cel mogą być z korzyścią spożytkowane na dywersyfikację źródeł energii i poprawę jakości sieci.
Która energia jest najdroższa?
Specjaliści PSEW opierają się na badaniach firmy Ernst&Young, która wylicza, że budowa elektrowni opalanej węglem kamiennym to koszt 6,6 mln zł/MW. Jest to koszt porównywalny z budową elektrowni wiatrowej. W przypadku elektrowni gazowej wydatki kształtują się na poziomie około 3,9 mln zł/MW, natomiast najbardziej niekorzystnie wypadają wyliczenia dla elektrowni jądrowej - aż 14,4 mln zł/ MW.
Ile mamy mocy z wiatru?
Obecnie w Polsce jest ponad 2,3 GW zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej. Na inwestycje te wydano około 16 mld zł. Z wyliczeń wynika, że około 30% wartości inwestycji zostaje w kraju.
Jakie mamy korzyści z wiatru?
PSEW kładzie nacisk na to, że energetyka wiatrowa to nie tylko profity ekonomiczne ale również ekologiczne i społeczne, bo dają korzyści na poziomie społeczności lokalnych. Tymczasem elektrownia atomowa stanowi element „zcentralizowanych systemów energetycznych”, a więc na niej zarobi prawdopodobnie tylko jeden samorząd i właściciele gruntów przeznaczonych pod inwestycję. Jak pokazują doświadczenia np. duńskie, rozproszona energetyka wiatrowa jest bardzo korzystna dla wielu gmin, gdyż dają zatrudnienie lokalnie i wzmacniają budżety samorządowe.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.