Uczestnicy debaty "Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł", która odbyła się 10 lutego br. w Warszawie omawiali skutki realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego UE dla przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu Komisja Europejska opublikowała swoje propozycje do 2030 r. Wśród nich były m.in. cel 40% redukcji emisji dwutlenku węgla oraz podniesienie do 27% udziału energii z OZE.

Zobacz: KE zaprezentowała pakiet klimatyczno-energetyczny

Uczestnicy spotkania wyrazili opinię, że propozycje KE oferują niewiele w kwestii szybkiej reindustrializacji Europy, a wręcz przeciwnie - mogą doprowadzić do przyspieszonej dezindustrializacji. Zmiana przepisów może doprowadzić do ucieczki kapitału z Europy.

Wedle biorących udział w debacie przedstawicieli branży, propozycje nowej polityki energetyczno-klimatycznej UE są zagrożeniem dla przemysłu cementowego. Są także nie do zaakceptowania dla większości sektorów energochłonnych, stwarzając zagrożenie m.in. dla dużej ilości miejsc pracy.

W związku z propozycjami nowej polityki energetyczno-klimatycznej UE, pogorszy się też sytuacja górnictwa – mimo, że nie jest ono obciążone dodatkowymi opłatami to pogorszenie sytuacji partnerów, z którymi współpracuje - energetyki, wytwórców stali czy innych dóbr - jest dla polskiego górnictwa problematyczne.

Uczestnicy debaty dodali również, że tylko niektóre państwa, takie jak Niemcy, Francja lub Dania mogą skorzystać na propozycji KE.