W ubiegłym tygodniu Państwowa Agencja Atomistyki zorganizowała konferencję prasową, której tematem były polskie regulacje prawne dotyczące technologii jądrowej oraz bezpieczeństwo obiektów jądrowych.
Minister Hanna Trojanowska, Prezes PAA Janusz Włodarski, Dyrektor ZUOP Andrzej Cholerzyński i rzeczniczka prasowa Prezesa PAA Monika Kaczyńska. Fot. z archiwum Polskiej Agencji Atomistyki
W konferencji prasowej Państwowej Agencji Atomistyki, zorganizowanej w ubiegłym tygodniu, udział wzięli prezes PAA Janusz Włodarski, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska i dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Andrzej Cholerzyński.
Bezpieczeństwo głównym celem PAA
Podczas spotkania prezes Włodarski przypomniał, że głównym celem instytucji jest pomoc w zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego i ochrona radiologiczna.
PAA, Ministerstwo Gospodarki i inwestor są głównymi interesariuszami Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Głównym zadaniem PAA ma być zapewnienie bezpieczeństwa obiektu jądrowego, poprzez nadzór nad nim na wszystkich etapach funkcjonowania, od wyboru lokalizacji i budowy, poprzez rozruch, eksploatacją, aż po likwidację obiektu. Prezes PAA podkreślił również, że instytucja stawia wysokie wymagania reaktorom. Są one zawarte w przepisach i spełniają je reaktory generacji III i III+. Agencja musi dopilnować, aby inwestor bądź realizator zapewnił najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Edukacja i informacja
Kwestie zapewniania bezpieczeństwa obiektów jądrowych przez PAA podkreśliła także biorąca udział w konferencji minister Hanna Trojanowska zaznaczając, że po przyjęciu przez rząd programu jądrowego skoncentruje się na kwestiach edukacji i informacji. Trojanowska przyznała, że w tego typu inwestycjach niezwykle ważny jest aspekt akceptacji społecznej, więc informacyjno-edukacyjna rola państwa jest niezwykle ważna.
Nowe składowisko odpadów promieniotwórczych
W konferencji wziął udział także dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Andrzej Cholerzyński. Podkreślił on, że zakład ma już spore doświadczenie w postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi, ponieważ miał już do czynienia ze wszystkimi ich rodzajami - ciekłymi, stałymi, niskoaktywnymi, średnioaktywnymi, a także z wypalonym paliwem jądrowym.
Obecnie trwają poszukiwania nowego miejsca na składowisko odpadów promieniotwórczych. Cholerzyński zapewnił, że będą one prowadzone w sposób całkowicie transparentny.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.