Pakiet regulacyjny dotyczący energii i klimatu do roku 2030, zaproponowany przez Komisję Europejską 22 stycznia 2014 r., powinien być przedmiotem dogłębnej dyskusji przez państwa członkowskie zaś decyzje powinny być podejmowane przez nowo wybrany Parlament Europejski, nową Komisję Europejską oraz w nowym układzie przez Radę Europejską.

CEEP podkreśla, że ostatni kryzys finansowy i ekonomiczny wskazuje na potrzebę redefinicji polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz zharmonizowania jej z polityką ekonomiczna i socjalną UE. Obecnie największym wyzwaniem dla wspólnoty jest bowiem powrót do wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Przeszkodą mogą być rosnące w Europie – w relacji do globalnych konkurentów – ceny energii. CEEP wskazuje, że zmiany klimatyczne są zjawiskiem globalnym i dlatego trzeba przeciwdziałać mu w sposób globalny, oczekując współodpowiedzialności nie tylko ze strony Unii Europejskiej, ale też USA, Chin i Rosji. Postuluje też nowe podejście do ETS-u.

Central Europe Energy Partners (CEEP) jest organizacją reprezentującą 22 firmy z sektora energii i przemysłu energochłonnego z Europy Centralnej, które zatrudniają ponad 300 tys. pracowników i mają przychód roczny ponad 42 mld EUR.