Prezes RWE Polska S.A. zaprezentował przed sejmową komisją ds. energetyki i surowców energetycznych studium RWE „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 r.”
Fot. www.sxc.hu
8 października 2014 r., podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energetyki i surowców energetycznych, Prezes RWE Polska S.A. i Członek Zarządu RWE Retail, dr Filip Thon zaprezentował studium RWE „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 r.”. Raport, który miał swoja premierę we wrześniu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy analizuje dostępne i obecnie opracowywane technologie, które mogą być kluczowe dla rozwoju sektora energetycznego w Polsce. Według studium, dzięki prosumentom produkcja energii w źródłach rozproszonych może wzrosnąć z 4,7 TWh do 52 TWh w 2050 r., a wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań umożliwi redukcję krajowej emisji CO2 do tego roku nawet o 100 mln ton.
RWE została zaproszona do udziału w posiedzeniu komisji przez jej przewodniczącego posła Andrzeja Czerwińskiego podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy, gdzie raport RWE miał swoją premierę. Studium przygotowane przez ekspertów grupy odpowiedzialnych za innowacje, powstało na bazie doświadczenia zebranego przez koncern w Polsce oraz na innych europejskich rynkach, gdzie spółka zaopatruje 23 mln klientów w energię elektryczną i gaz, a w 2013 r. wygenerowała 216.7 TWh energii elektrycznej. Raport ma na celu analizę kluczowych technologii, które mogą determinować tempo rozwoju sektora i zaprezentowanie kalendarza ich rozwoju do roku 2050.
Mamy nadzieję, że raport, który mimo tego, że z założenia nie jest strategią ani rekomendacją konkretnych działań, pozwoli osobom odpowiedzialnym za wytyczanie kierunków rozwoju polskiej energetyki spojrzeć na ten sektor z punktu widzenia rozwoju technologii. W przyszłości to właśnie ich odpowiedni dobór w istotny sposób wpłynie na wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo energetyczne oraz jakość życia milionów obywateli – powiedział Prezes RWE Polska S.A. i Członek Zarządu RWE Retail, dr Filip Thon.
Prezentację raportu zakończyła pogłębiona dyskusja nt. przyjętych założeń i modeli, na bazie których powstało Studium. Rozmawiano także o wyzwaniach stojących przed sektorem elektroenergetycznym w Polsce i na świecie. Dużo uwagi poświęcono potencjałowi uwzględnionych w raporcie technologii, takich jak: energetyka wiatrowa i słoneczna, magazynowanie energii i e-mobilność.
Z pełną treścią studium RWE „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku” można się zapoznać tutaj.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.