Ukraiński rząd zatwierdził 15 czerwca br. projekt mostu energetycznego. Jest on dużą szansą dla kraju, osłabionego przez trwającą na jego wschodnich terenach wojnę.

Jakie korzyści z budowy mostu odniesie Ukraina, a jakie Polska?

Most zapewniłby możliwość eksportu nadwyżek energii elektrycznej, sprzyjałby modernizacji sektora energetycznego, a także pozwoliłby  na pozyskanie technologii atomowych, które mogłyby być alternatywą dla rosyjskich rozwiązań. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy jest obecnie bardzo istotna, gdyż anektując Krym Rosja zajęła ukraińskie wody terytorialne ze złożami ropy i gazu na polu Skifska. Ponadto niektóre ukraińskie kopalnie, a także złoża gazu łupkowego znajdują się na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów.

Polsko - ukraiński most wzmocniłby bezpieczeństwo energetyczne obu krajów.Polska nie tylko miałaby dostęp do energii elektrycznej na korzystnych warunkach, ale też zapewniłaby rynek zbytu dla polskich kopalni, w których obecnie produkcja jest nieopłacalna. Mogłaby sprzedawać Ukrainie również gaz.

Zdaniem Anatolija Matwijenki, deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy z bloku Petra Poroszenki, most mógłby zostać uruchomiony w ciągu 1,5 roku. Szybkie powstanie mostu byłoby korzystne dla Polski również z uwagi na fakt, że wkrótce pojawi się u nas problem związany z deficytem energetycznym ze względu na przestarzałą konstrukcję bloków węglowych.