Wicepremier Piechociński podkreślił znaczenie "Polityki energetycznej Polski do 2050 r.", której głównym celem jest "tworzenie warunków dla stałego i zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego, przyczyniającego się do rozwoju gospodarki narodowej, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz zaspokojenia potrzeb energetycznych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych".

Dokument "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." został skierowany do konsultacji społecznych, a uwagi można zgłaszać do 18 września 2015 r.

Główne założenia dokumentu "Polityka energetyczna Polski do 2050 r." (PEP2050)

 Projekt dokumentu określa strategię państwa w zakresie energetyki. Realizacji celu głównego mają służyć trzy równoważne cele operacyjne: (I) zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, (II) zwiększenie konkurencyjności i efektywności energetycznej gospodarki narodowej w ramach wewnętrznego rynku energii UE, oraz (III) ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.

Zobacz architekturę celów polityki energetycznej. Opracowanie własne MG

 

Dokument "wskazuje także kierunki restrukturyzacji i przekształceń własnościowych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także kierunki prac naukowo-badawczych w celu tworzenia zaplecza rozwoju technologii energetycznych oraz kierunki współpracy międzynarodowej w zakresie energetyki. Wyznaczono także projekty priorytetowe mające szczególne znaczenie dla implementacji polityki energetycznej kraju:

  1. efektywne zagospodarowanie rodzimych zasobów paliw stałych,
  2. poprawa efektywności energetycznej, w tym rozwój kogeneracji,
  3. wprowadzenie energetyki jądrowej,
  4. wykorzystanie potencjału gazu ze złóż niekonwencjonalnych,
  5. rozwój energetyki odnawialnej, 
  6. rozwój energetyki prosumenckiej,
  7. rozwój inteligentnych sieci energetycznych, rozwój połączeń transgranicznych,
  8. zapewnienie warunków rozwoju infrastruktury wytwórczej" - czytamy w informacji resortu gospodarki.

 

Jakie są kierunki rozwoju polskiej energetyki?

 W dokumencie przedstawiono 3 scenariusze rozwoju sektora energetycznego (wiodący i dwa alternatywne). Przyjęto, że krajowa polityka energetyczna będzie realizowana wg tzw. scenariusza zrównoważonego. Zakłada on że w 2050 r. bilans energetyczny Polski będzie zbliżony do tego, który ukształtuje się około 2035 r. "Zakłada się zachowanie znaczącej, choć ograniczonej w stosunku do stanu obecnego, roli węgla i ropy naftowej oraz umiarkowany wzrost znaczenia gazu ziemnego, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych(...) i włączenia energetyki jądrowej do bilansu paliw pierwotnych na poziomie około 12% (moc około 6000 MW)" - podano w komunikacie.

Scenariusze alternatywne rozwoju energetyki w Polsce

 W PEP 2050 zawarto dwa alternatywne scenariusze rozwoju krajowej energetyki do 2050 r., pierwszy skupiony jest na energetyce jądrowej, a drugi na gazie ziemnym i zielonej energii.

"Pierwszy scenariusz alternatywny – jądrowy – zakłada rozszerzenie udziału energii jądrowej na poziomie 45-60% w bilansie energetycznym. Realizacja tych założeń wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych, które w znacznym stopniu mogą być zrekompensowane stosunkowo niskimi kosztami paliwa oraz ograniczeniem kosztów związanych z uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Udział węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego na poziomie szacuje się na około 10-15%, zaś OZE – 15%.

W drugim scenariuszu alternatywnym – tzw. gaz+OZE, zakłada się łączny udział gazu ziemnego i OZE w bilansie energetycznym na poziomie około 50-55%, z czego OZE co najmniej 20%. Udział węgla przewiduje się na poziomie około 30%, a ropy naftowej 15-20%. Zakłada się wykorzystanie gazu ziemnego ze źródeł niekonwencjonalnych (uzależnione od pozytywnych wyników poszukiwań) oraz paliw alternatywnych na szerszą skalę, także w transporcie. Realizacja tego scenariusza wymaga konsekwentnego rozwoju sieci energetycznej i gazowej i zapewnienia wysokiego poziomu zdolności magazynowych" - podaje MG.

Obejrzyj film dotyczący planu energetycznego Polski

 

Więcej o bezpieczeństwie energetycznym w temacie specjalnym

Więcej o elektrowni jądrowej w Polsce w temacie specjalnym

Więcej o OZE w temacie specjalnym