W trakcie posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej, poświęconej stanom prac nad unią energetyczną, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że wzorem dużych krajów europejskich Polska realizuje strategię suwerenności energetycznej.
Fot. Pixabay
Chcemy być wśród krajów, które realizują strategię suwerenności energetycznej, chcemy być niezależni, jeśli chodzi o źródła wytwarzania i import surowców energetycznych - mówił Piotr Naimski. Dodał, że Polska ma być niezależna od nacisku politycznego, który może być wykorzystany przez dominujących dostawców np. gazu.
Otwarcie granic energetycznych
Naimski podkreślił, że w przypadku energetyki należy zachować pracujące bloki i elektrownie. Mówił o tym, że istnieją inne strategie polegające na „otwarciu granic energetycznych”. Chodzi o budowę interkonektorów umożliwiających przesył energii z innych krajów. Przede wszystkim trzeba jednak postawić na suwerenność.
Niemcy swoją strategię niezależności opierają na odnawialnych źródłach energii (...), ale one nie służą walce o klimat, a temu, by uniezależnić państwo niemieckie od importu surowców energetycznych, a także by energia była generowana na terenie Niemiec - dodał.
Koncepcja unii energetycznej
Podczas posiedzenia wiceminister energii Michał Kurtyka odniósł się do koncepcji unii energetycznej - podkreślił, że ten rok będzie dla tego przedsięwzięcia przełomowy, gdyż „skumulują się prace nad zmianami legislacyjnymi w odniesieniu do gazu ziemnego, a pod koniec roku - na przełomie listopada i grudnia - będzie opublikowany pakiet związany z nowym modelem rynku energii elektrycznej”. Choć koncepcja unii energetycznej została zainicjowana przez Polskę, z biegiem czasu z postulatu wykorzystania rodzimych paliw dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego wyłoniło się pięć filarów, z których jeden dotyczy dekarbonizacji.
Zdaniem wiceszefa resortu energii jest on najbardziej kontrowersyjny.
Priorytetem polskiego rządu jest, by zagadnienia dotyczące polityki klimatycznej nie zdominowały dalszych prac nad unią energetyczną, (...) by nie wykraczały poza postanowienia Rady Europejskiej z października 2014 r. (...) przede wszystkim w odniesieniu do ram czasowych i przyjęty cel redukcji emisji do 2030 r. oraz założeń systemu handlu emisjami - powiedział.
Dodał też, że transformacja sektora energetycznego powinna się odbywać zgodnie z zasadą neutralności technologicznej i uwzględnieniem specyfiki gospodarek krajowych. W przypadku naszego kraju kluczowym surowcem energetycznym na najbliższe dziesięciolecia jest węgiel. Podkreślił również, że dywersyfikacja dostaw jest niezbędna.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.