• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PSEW: Luka inwestycyjna w branży OZE

Aby spełnić cele unijnej polityki energetycznej, konieczne jest ponowne otwarcie Polski na rozwój energetyki wiatrowej


Opublikowano: 24-06-2017 Źródło: PSEW

Przez ostatnie 10 lat zbudowany został potencjał odnawialnych źródeł energii (OZE) będący w stanie wytwarzać nieco ponad 20 TWh zielonej energii rocznie. Tymczasem, by zrealizować cel 2020 w sektorze elektroenergetycznym, trzeba tej energii wytworzyć ponad 30 TWh. Wciąż więc jesteśmy daleko, a wdrożenie systemu aukcyjnego zahamowało inwestycje w OZE na półtora roku.


O ile wzrosła moc elektrowni wiatrowych. Fot. Shutterstock
O ile wzrosła moc elektrowni wiatrowych. Fot. Shutterstock

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) przeprowadza co kwartał analizę pokazującą stopień realizacji planowanej trajektorii rocznych celów OZE oraz prognozę tego, jak daleko nam jeszcze do osiągnięcia celu 2020.

Polska będzie rozliczana z realizacji 15% celu udziału OZE w energetyce

W publicznej dyskusji wielokrotnie mylone są wskaźniki dotyczące udziału OZE w sektorze elektroenergetyki, udziału OZE w energetyce oraz kwoty obowiązkowego umorzenia zielonych certyfikatów.

Polska będzie rozliczana z realizacji 15% celu udziału OZE w energetyce. By ten cel osiągnąć, została określona trajektoria rocznych celów w sektorze paliw, ciepła i elektroenergetyki, które łącznie mają dać właśnie 15%. Dla sektora energetyki wiatrowej ważny jest cel w sektorze elektroenergetyki, który dla 2020 roku wynosi 19,13%. Z kolei wskaźniki obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów stanowią jedno z narzędzi mających wspierać rozwój elektroenergetyki odnawialnej na drodze osiągnięcia celu 2020.

Dane dotyczące mocy zainstalowanej w sektorze OZE przytaczane w analizach rządowych nie obrazują w pełni skali problemu. Po pierwsze dlatego, że cele roczne są mierzone produkcją, a nie mocą zainstalowaną. Po drugie zaś wsparcie sektora OZE w postaci zielonych certyfikatów rozliczane jest także w oparciu o MWh, a nie MW zainstalowane.

O ile wzrosła moc elektrowni wiatrowych?

Analiza wykonana przez PSEW pokazuje, że na przestrzeni ostatnich 6 lat, roczny cel udziału zielonej energii w krajowym zużyciu brutto energii był przekroczony w 2012, 2014 i 2015, podczas gdy produkcja zielonej energii była niższa niż wielkość wynikająca z celu rocznego w latach 2010, 2011, 2013. Prognoza wskazuje też, że nie został osiągnięty wymagany poziom w roku 2016. Nie ma więc mowy o nadmiernym rozwoju sektora OZE – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes PSEW. Pod koniec pierwszego kwartału 2017 r. udział energii OZE w krajowym zużyciu energii wyniósł 13,54%. Oznacza to wzrost o zaledwie 0,01% przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Wynika to z dramatycznego zahamowania tempa rozwoju nowych inwestycji OZE w Polsce.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW. Łączna moc zainstalowanych w naszym kraju elektrowni wiatrowych wzrosła w I kwartale br. z 5807,416 MW do 5813,236 MW, czyli o zaledwie 5,82 MW. Dla porównania w analogicznym okresie 2016 r. moc zainstalowana elektrowni wiatrowych wzrosła o 850 MW.

Produkcja OZE i udział technologii oraz realizacja celu z KPD Produkcja OZE i udział technologii oraz realizacja celu z KPD

Zakładany cel KPD (Krajowy Plan Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych) na 2017 rok to 14,68%.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej )PSEW) jest organizacją pozarządową. Działa od 1999 r. Jest jedną z najbardziej skutecznych organizacji lobbujących na rzecz ukształtowania odpowiednich ram prawnych, pozwalających na rozwój i funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności energetyki wiatrowej. Skupia czołowe firmy działające na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.

Przeczytaj także: Największe na świecie połączenie między farmami morskimi

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia