Wiceprezes PSE-Operator zastrzegł, że inwestycje muszą być rozsądne, nie należy bowiem iść w kierunku maksymalizacji rezerwowania sieci, bo bez względu na to okresowe braki dostaw i tak mogą się zdarzać..

Piotr Kukurba, były prezes PSE-Operator, wskazywał na konieczność budowy połączeń międzynarodowych, szczególnie na zachodzie kraju. - Obecne zdolności eksportowo-importowe, na poziomie 1600-2500 MW, są zdecydowanie niewystarczające - stwierdził.Piotr Kukurba, były prezes PSE-Operator, wskazywał na konieczność budowy połączeń międzynarodowych, szczególnie na zachodzie kraju. - Obecne zdolności eksportowo-importowe, na poziomie 1600-2500 MW, są zdecydowanie niewystarczające - stwierdził...

Jak dodał Krzysztof Noga, dyrektor ds. zarządzania operacyjnego Energi, wielu inwestorów zagranicznych byłoby w stanie wybudować połączenia transgraniczne, ale nie są tym zainteresowani, bo po wybudowaniu takiego kabla jego właściciel praktycznie nie ma wpływu na jego moc przesyłową.

PSE-Operator zarządza siecią ok. 4,9 tys. km linii 400 kV (średni wiek 20 lat) oraz 7,9 tys. km linii 220 kV (średni wiek 25 lat). Wartość odtworzeniowa tego majątku szacowana jest na ok. 20 mld zł..