Obecnie zamiast rur wykonanych w technologii żelbetowej czy stalowej inwestorzy coraz częściej wybierają technologię opartą na kompozytach. Zmiana materiału stalowego na kompozyty już od dawna jest realizowana w lotnictwie i żegludze. W Polsce przez ostatnie 20 lat nie realizowano dużych inwestycji energetycznych, bazując na dorobku z lat 60. i 80. Nasze elektrownie podlegają ciągłym modernizacjom, a w związku z niedoborami energii elektrycznej w kraju, planowane są kolejne inwestycje. Intensywnie modernizuje się infrastrukturę zakładów produkcyjnych, m.in. instalację wody chłodzącej - chłodnie, rurociągi wody surowej i chłodzącej, instalacje zraszające wodorozdziału, przeciwzamarzeniowe, itp.

Chłodnie atmosferyczne z ciągiem naturalnym lub sztucznym stanowią obecnie najbardziej rozpowszechnione urządzenia do chłodzenia wody w obiegu zamkniętym. Chłodnia kominowa to urządzenie służące do schładzania przemysłowego wody w zakładach przemysłowych oraz energetycznych, które nie mają możliwości użycia do chłodzenia wody z rzeki, morza czy jeziora. Jest specyficznym kontaktowym mokrym wymiennikiem ciepła. Wykonana jest w formie budowli żelbetowej, wyposażona w znacznej wysokości komin, wymuszający przepływ powietrza, umożliwiający chłodzenie wody. Woda podgrzana w skraplaczu (kondensatorze) doprowadzana jest do tzw. wodorozdziału - urządzenia rozprowadzającego wodę w chłodni, gdzie jest rozdzielana i rozdrabniana na krople za pomocą dysz rozpryskowych.

Chłodnie wentylatorowe są przeznaczone do chłodzenia wody technologicznej - w układach "otwartych" lub "zamkniętych", gdzie wymuszony przez wentylatory przepływ powietrza powoduje schłodzenie wody. Ochłodzona woda zbierana jest w zbiorniku chłodni, skąd - dzięki pompie - wraca do obiegu. Woda chłodząca dotychczas najczęściej była transportowana rurociągami stalowymi - w przypadku chłodni, lub kanałami żelbetowymi - w przypadku chłodzenia wody w zbiorniku wodnym lub rzece. Materiały te ulegały szybkiej korozji i po 10-15 latach wymagały kosztownych remontów. Dodatkowym utrudnieniem było wyłączenie bloków, które nie miały alternatywnych źródeł chłodzenia.

Inwestorzy zabezpieczali rurociągi stalowe poprzez zwiększenie grubości ścianek, co znacznie podrażało inwestycję, a nawet stosowano osłonę rury stalowej w postaci żelbetu wylewanego w obrębie rury. Z uwagi na to, że korozja stali mogła spowodować nagłe wyłączenie chłodzenia bloku, poprzez jej pęknięcie, żelbet miał to zabezpieczać.

Obecnie w Polsce prowadzone są również prace projektowe nad nowymi elektrowniami. Inwestorzy i projektanci, którzy podejmują decyzję wyboru technologii, korzystają z doświadczeń zachodnich, gdzie powszechnie jest wykorzystanie technologii kompozytów z żywic poliestrowych GRP dla zasilania elektrowni w wodę surową, wodę chłodniczą, zdemineralizowaną, itp.
Dostawcy rur poliestrowych oferują atrakcyjne warunki zakupu, które są atrakcyjniejsze od cen stali, dając za niższą cenę produkt o wiele bardziej trwały i łatwiejszy w montażu. Stosowane rury GRP występują w średnicach do DN4000 i przyjmują ciśnienie do 3,2 MPa.

Wśród rur GRP FLOWTITE technologią, która znalazła uznanie inwestorów i eksploratorów istniejących instalacji znalazły rury CFW GRP, produkowane metodą nawojową wzmocnione ciętym i ciągłym włóknem szklanym. Zastosowanie w procesie produkcji ciągłego włókna szklanego zabezpiecza rurociągi przed eksplozywnym zniszczeniem tzn., że w przypadku awarii ciśnieniowego rurociągu nie nastąpi wyrwanie dużego fragmentu rury lub jej pęknięcie na znacznej długości. Rurociągi tego typu bezawaryjnie od wielu lat pracują w projektach energetycznych i przemysłowych w Hiszpanii, Portugalii, Turcji.
W Polsce rury CFW GRP produkuje firma Amitech Poland, która z powodzeniem dostarczyła swe produkty dla kilkunastu projektów wody chłodzącej dla energetyki i przemysłu.

W połowie 2009 r. przy modernizacji instalacji wody chłodzącej dla Huty Elsen w Częstochowie, zmieniono dotychczasową technologię schładzania wody i zrezygnowano z kosztownych inwestycji w stare chłodnie kominowe. W ich miejsce zastosowano chłodnie wentylatorowe - celkowe, gdzie schładzanie wody jest regulowane mocą wentylatorów. Dodatkowo projekt zakładał wymianę instalacji wody chłodzącej. Wykorzystano stare kanały przełazowe, gdzie zdemontowano rury DN1000, a w ich miejsce zaprojektowano nowe CFW GRP FLOWTITE DN500 PN6.

Przedstawiona oferta Amitech Poland na rury i kształtki z żywic poliestrowych zainteresowała wykonawcę nie tylko atrakcyjną ceną, jak alternatywne rury stalowe, ale prostotą i szybkością montażu, co szczególnie zostało docenione w trudnodostępnych miejscach instalacji. Całość dostaw obejmowała ok. 300 mb rur CFW GRP DN500 PN6 SN10 oraz ponad 40 kształtek różnego typu trójniki, łuki i króćce. Dostarczone rury w odcinkach 12 m zredukowały ilość połączeń, a w miejscach, gdzie kształtki musiały przenosić nie tylko siły obwodowe, ale również osiowe, zastosowano technologię połączeń blokowanych - połączenia biaxialne. Tego typu rozwiązanie nie wymaga zastosowania dodatkowych podparć czy bloków oporowych, a łatwość wykonania połączeń biaxialnych nie powoduje wydłużenia montażu instalacji w czasie. Zamiast spawania stali wykonawca łączył rury i kształtki łącznikami FLOWTITE poprzez wsunięcie bosego końca w kielich łącznika, a w przypadku połączeń blokowanych, dodatkowo po wsunięciu rury w kielich wbijał klin poliamidowy blokujący to połączenie.

Wśród inwestycji, w których wykorzystano technologię nawojową FLOWTITE jest również Elektrownia Łaziska, gdzie w ostatnich 3 latach zmodernizowano 2 chłodnie kominowe i w miejsce stalowych instalacji przeciwzamarzeniowych zastosowano rury nawojowe GRP FLOWTITE w średnicach DN300-500 z kompletem kształtek. Podobną instalację w 2007 r. Amitech Poland dostarczył dla Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej, dla modernizowanej chłodni EC Nowa, gdzie wykonano instalację wodorozdziału oraz instalację zimową perforowanymi rurami CFW GRP DN500.

Rurociągi GRP FLOWTITE nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego, gdyż materiał, z którego są wykonywane rury CFW GRP to żywica poliestrowa, piasek kwarcowy i włókno szklane ECR. Wszystkie te składniki są odporne na korozję, a właściwości włókien ciągłych dodatkowo wzmacniają rury, jeśli chodzi o udarność i eksplozywne zniszczenie. Ponadto wszystkie rury ciśnieniowe podczas procesu produkcji testowane są na podwójne ciśnienie robocze.

Zastosowanie rur kompozytowych CFW GRP w instalacjach technologicznych gwarantuje: długi okres użytkowania, brak konieczności stosowania dodatkowych powłok zabezpieczających i antykorozyjnych, niezmienna charakterystyka hydrauliczna w całym okresie eksploatacji, brak konieczności stosowania przeglądów związanych z korozją materiału.