Rośnie zapotrzebowanie na wdmuchiwarki

Warto zauważyć, że wzrost zapotrzebowania na wdmuchiwarki światłowodowe dotyczy głównie małych maszyn do mikrokabli w związku z rozwojem technologii FTTH (Fiber To The Home). Wdmuchiwarki duże, do kabli o średnicach powyżej 10 mm, znajdują zbyt głównie w krajach rozwijających się, które są wyraźnie zapóźnione technologicznie. Choć zdarzają się także dość nietypowe wymagania, np. w Polsce, gdzie wbrew wszelkim zasadom projektuje się dość często sieci w oparciu o kable 6-8 mm, ale wdmuchiwane w rury osłonowe o średnicy 40 mm. Zdopingowało nas to do zbudowania specjalnej maszyny o nazwie Blue Dragon Jet Max [Fot.0] wyposażonej w wymienne głowice do mikrorurek oraz do rur wtórnych 32, 40 i 50 mm.


Fot. 0 Blue Dragon Jet Max

W większości jednak projektowane są w Europie normalne sieci FTTH, gdzie rurki mają średnice od 5 mm do 16 mm, a kable od 0,5 mm do 10 mm. Wzrost zapotrzebowania zaowocował gwałtownym wzrostem podaży zmodyfikowanych i nowych wdmuchiwarek. Doliczyłem się ponad 20 maszyn, które zestawione zostały w tabeli.


Tab. 1


Oczekiwania klientów i specyficzne wymagania rynku niemieckiego

Oczekiwania klientów idą w dwóch kierunkach. Jeden, to budowa sieci szkieletowych, gdzie przeważnie stosuje się kable w zakresie 6-10 mm i spodziewane zasięgi wdmuchiwania to 1.500 do 2.500 m. Królują tu wdmuchiwarki znane od lat, takie jak: Plumett Mini Jet, Lancier Mini Cat , Fremco Mini Flow czy nasza Blue Dragon Jet Standard. Tu jedyną nowością są specyficzne wymagania dotyczące rynku niemieckiego.

Od pierwszego października 2017 r. główny niemiecki operator Deutsche Telekom będzie żądał od swoich podwykonawców elektronicznej rejestracji parametrów procesu wdmuchiwania. Oprócz ciśnienia powietrza w rurce osłonowej, ciśnienia na silnikach napędowych, odległości i prędkości wdmuchiwania elektroniczny protokół musi zawierać jeszcze wszystkie dane dotyczące budowy, a także położenie określone przez wbudowany GPS, temperaturę otoczenia i wilgotność względną powietrza. Do tego wszystkiego plik PDF z protokołem musi być generowany bezpośrednio przez urządzenie pomiarowe na placu budowy! Jak na razie odpowiednie rejestratory zaprezentowały firmy:

  • Plumett


Fot. 1 Plumett Intelli Jet wraz z rejestratorem Intelli Box

  • Lancier


Fot. 2. Lancier Maxi Cat C3

  • Thaler


 

  • Gamm-Bud


Fot. 4. Smart Dragon z rejestratorem Dragon Brain

Urządzenia tych firm posiadają akceptację Deutsche Telekom.

Drugi kierunek wymagań to budowa sieci dostępowych, gdzie stosowane są kable o średnicach od 0,5 do 6 mm, a oczekiwane zasięgi nie przekraczają kilkuset metrów. Tu oferowanych jest kilkadziesiąt maszyn, o różnym zaawansowaniu technicznym. Tam, gdzie klient oczekuje przede wszystkim maszyny taniej i niezawodnej, oferowane są maszyny napędzane z urządzeń zewnętrznych (wkrętarek czy wiertarek akumulatorowych), najczęściej wyposażone w podajnik rolkowy.

Najpopularniejsze to:

  • Plumett Ultimaz


Fot. 5. Plumett Ultimaz

  • Blue Dragon Jet Mini


Fot. 6. Blue Dragon Jet Mini

  • Blue Dragon Jet Budget 


Fot. 7. Blue Dragon Jet Budget

  • Zeitler Speedy/Booster


Fot. 8. Zeitler EZ Speedy/Booster

  • Split 


Fot. 9. Zeitler EZ Split

Tam, gdzie klient ma wyższe wymagania, maszyny wyposażone są we własne silniki elektryczne i często w automatyczne układy zabezpieczające przed uszkodzeniem kabla.

Tu na pewno trzeba wymienić:

  • Fremco Mini- i Nano Flow


Fot. 10. Fremco Nano Flow

  • Plumett Ultimaz E 25 


Fot. 11. Plumett Ultimaz E 25

  • CBS Accel Air2


Fot. 12. CBS Accel Air2

Bogata oferta wymaga poważnego zastanowienia się przy wyborze, na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim sprawdzić, co wchodzi w zakres dostawy. Większość producentów oferuje maszynę skonfigurowaną pod konkretny wymiar kabla i mikrorurki.

Zastosowanie materiału o innych wymiarach powoduje konieczność zakupu dodatkowego wyposażenia. Zakup komponentów potrzebnych do pełnego wykorzystania możliwości maszyny często przekracza koszt początkowy urządzenia.

Maszyny z rodziny Blue Dragon Jet są dostarczane zawsze z kompletnym wyposażeniem. Trzeba także pytać o dostępność części zamiennych. Często zdarza się, że terminy dostaw rolek czy pasków napędowych są bardzo długie, a jeśli producent jest spoza Unii Europejskiej, to trzeba czekać jeszcze dłużej.

Nie bez znaczenie jest także to, czy maszyna jest wyposażona w potrzebne do jej obsługi, często specjalistyczne narzędzia oraz, co bardzo istotne, czy wdmuchiwarka dostarczana jest „sauté”, czy zapakowana w solidną skrzynkę chroniącą ją w trakcie transportu.

Ważny oczywiście jest okres gwarancji. Maszyny Blue Dragon Jet i Fremco mają trzyletnią gwarancję, ważną na całym świecie. Pozostali producenci udzielają rocznej gwarancji. Często klienci poszukują urządzeń uniwersalnych, które mogłyby obsługiwać kable od 1 mm do 25 mm i rury osłonowe od 4 mm do 50 mm. Teoretycznie można zbudować takie urządzenie, ale tu na myśl przychodzi stare powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to może się okazać, że jest do niczego. Dlatego zalecam wybór wdmuchiwarki specjalistycznej, dokładnie dopasowanej do naszych wymagań.