Na co więc zwrócić uwagę, planując fotowoltaikę? Przede wszystkim podstawową wersją jest jej cel – inne potrzeby ma osoba planująca panele fotowoltaiczne do domu; inne firma, która planuje wykorzystanie swojej dużej działki na przygotowanie zaawansowanej i dużej instalacji o charakterze wręcz przemysłowym.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Właściwy wybór technologii przekłada się na sprawność paneli fotowoltaicznych. Coraz popularniejsze stają się moduły monokrystaliczne. To efekt ich ponadprzeciętnej sprawności. Ogniwa monokrystaliczne skuteczniej przetwarzają energię promieniowania słonecznego dzięki innej w stosunku do polikrystalicznych, strukturze krzemu. Moduły monokrystaliczne cechują się również mniejszymi spadkami wydajności w wyższych temperaturach i przy słabym nasłonecznieniu. Są droższe, ale bardziej efektywne.

Jakość modułów fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne ze względu na ciągły kontakt z czynnikami zewnętrznymi muszą charakteryzować się szczególną wytrzymałością na nasłonecznienie, wilgoć czy zanieczyszczenia. Dotyczy to również sytuacji nietypowych – np. burz czy efektów gradobicia. Stąd ważny jest wybór modułów fotowoltaicznych o uznanej marce na rynku – np. lidera światowego rynku, azjatyckiego producenta Jinko. Warto również zwrócić uwagę na kwestię gwarancji. Niektórzy producenci zapewniają nawet 25-letnią. To gwarancja sprawnego działania na wysokim poziomie – mówi Maciej Zyznarski, członek zarządu SOLEMIO, dystrybutora fotowoltaiki dla instalatorów i montażystów. Wskazuje przykład marki Peimar, której panele fotowoltaiczne mają 20 lat gwarancji na produkt i aż 30 lat gwarancji liniowej na moc.

Jinko jest jedną z marek, które w 2019 r. zdobyły wyróżnienie w testach niezawodności realizowanych przez PVEL – instytutu zajmującego się m.in. analizą jakości produktów OZE. Jinko jest na liście rankingowej kondycji finansowej prowadzonej przez agencję Bloomberg New Energy Finance. Aktualnie Jinko jest klasyfikowany w najwyższej kategorii Tier 1.

Dodatkowo Jinko imponuje możliwościami i potencjałem produkcyjnym. Zdolności chińskiej marki są obecnie największe na świecie. Pod względem wielkości poniżej MW Jinko Solar, z wynikiem 16 000, to lider rynku z realnymi planami 18 GW na koniec 2020 r. Konkurencyjne marki są pod tym względem w cieniu Jinko. Wyniki LONGi Solar oraz JA Solar oscylują na poziomie 15 000 MW, a niższe mają również Canadian Solar (13 000) i Risen Energy (11 100).

Wygląd paneli solarnych ma znaczenie

Coraz ważniejsza staje się nie tylko funkcjonalność modułów fotowoltaicznych, ale również ich wygląd. O ile ukryta konstrukcja na dachu płaskim nie rzuca się w oczy, tak większy system instalacji fotowoltaicznej ma duży wpływ na wizualny odbiór dachu. W efekcie design paneli PV staje się kluczowy. Stąd rosnąca popularność rozwiązania, jakim są panele fotowoltaiczne Full Black. To moduły, których czarna kolorystyka i minimalizm idealnie pasują do nowoczesnego budownictwa utrzymanego w surowej formie – podkreśla Zyznarski.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę, planując fotowoltaikę?

Można więc przyjąć, że wybór powinien uwzględniać kilka kwestii. To m.in.:

  • cena paneli fotowoltaicznych;
  • renoma producenta – jakość i tradycja na rynku;
  • parametry – gwarancja na uzyski mocy w kontekście np. 20–30 lat;
  • odporność na temperatury – wydajność wobec wzrostów i spadków.

Planując instalację fotowoltaiki, należy skontaktować się z instalatorem, montażystą lub dystrybutorem – tylko wsparcie techniczne ze strony doświadczonej ekipy przekłada się na prawidłowy wybór paneli fotowoltaicznych do indywidualnych potrzeb.