Wykonane w tej technologii materiały mają zdolność do zmniejszania stężenia szkodliwych substancji organicznych i nieorganicznych w powietrzu. Jak wynika z badań, podczas słonecznej aury w wyniku fotokatalizy ulega neutralizacji około 90% tlenków azotu, a także aldehydów, benzenu i innych związków organicznych. Z kolei w dni pochmurne odsetek ten maleje zaledwie o 20%. Gdy porównano, jak zmniejszyło się stężenie NOx w obszarze nawierzchni wykonanej z wykorzystaniem tej innowacyjnej technologii i w obrębie nawierzchni asfaltowej, okazało się, że przewaga pierwszej technologii jest wyraźna (stężenie spadło o średnio 47%).

Płyty będą pracowały na rzecz zielonych płuc miasta i mieszkańców przez cały rok. Poza aspektem ekologicznym to rozwiązanie umożliwia wykorzystanie torowiska także jako dodatkowego pasa ruchu np. dla pojazdów uprzywilejowanych, w tym karetek pogotowia. To w centrum miasta jest również niezmiernie istotne – powiedziała Barbara Sobczyk, zastępca dyrektora kontraktu ze strony NDI, wykonawcy przebudowy linii tramwajowej.

Beton fotokatalityczny zostanie wykorzystany na większości powstającego w centrum torowiska – na długości ponad 500 m (cały fragment będzie miał 850 m), od al. NMP do okolic dworca PKS. Pozostałą część, wzdłuż al. Kościuszki, tworzyć będzie zielone torowisko.

Prace związane z przebudową infrastruktury tramwajowej w Częstochowie rozpoczęły się w 2019 r. Tramwaje miały wrócić na trasę w wakacje, ale z powodu problemów z dostawami materiałów w trakcie lockdownu, termin uległ przedłużeniu do września br. Inwestycja warta jest 113,5 mln zł.

Przeczytaj także: Częstochowa stawia na łąki kwietne