Zakres prac obejmuje m.in. modernizację turbozespołów nr 5 i 6, infrastruktury technicznej, jazu klapowego oraz czyszczarki krat. Remont przejdzie także zabytkowy budynek elektrowni. Oprócz poprawy stanu technicznego infrastruktury, bezpieczeństwa produkcji i obsługi elektrowni, celem przedsięwzięcia jest pełna automatyzacja turbozespołów oraz pracy czyszczarki krat.

Modernizacja hydroelektrowni Wrocław II ma doprowadzić do spadku emisji CO2 w bilansie energetycznym o blisko 120 t rocznie. Projekt realizowany będzie ze wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dofinansowanie pokryje 1/3 wartości przedsięwzięcia. Prace potrwają do końca kwietnia 2024 r.

Hydroelektrownia we Wrocławia (nazywana także Elektrownią Północną) znajduje się na cyplu Kępy Mieszczańskiej (jedna z wysp na Odrze). Powstała w 1925 r. i dysponuje dwiema turbinami Francisa o osiach pionowych z generatorami Siemensa z 1924 r. Architektura budynku nawiązuje do lat 20. ub.w. – z naturalną, ceglaną elewacją, która kryje żelbetonową konstrukcję. Obiekt należy do spółki Tauron, która eksploatuje w sumie 34 elektrowni wodnych o łącznej mocy zainstalowanej 132,944 MW. Wytwarzają one blisko 358 tys. MWh energii rocznie, co pokrywa zapotrzebowanie ponad 140 tys. gospodarstw domowych.

Zobacz także: Te elektrownie robią wrażenie