Fotowoltaika a tradycyjne metody wytwarzania energii elektrycznej

Liczba sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej jest ograniczona, a niemal wszystkie wiążą się z różnymi niekorzystnymi czynnikami wpływającymi na stan środowiska naturalnego. Wykorzystywanie tradycyjnych paliw kopalnych, a zwłaszcza węgla kamiennego i brunatnego, które stanowią podstawę działania energetyki w naszym kraju, oznacza poważne zagrożenie dla jakości powietrza. Choć w elektrowniach i elektrociepłowniach stosuje się zaawansowane systemy filtracji, to ich skuteczność nie jest stuprocentowa. Większym problemem jest jednak towarzysząca spalaniu emisja dwutlenku węgla oraz szkody powodowane przez górnictwo i transport węgla. Będzie to m.in. konieczność gromadzenia powstających odpadów, zaburzanie stosunków wodnych czy dewastacja terenów na powierzchni. Zastosowanie fotowoltaiki pozwala nie tylko na zmniejszenie wpływu pozyskiwania prądu na środowisko, ale także oznacza ograniczenie obciążenia sieci energetycznej. Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w dużej mierze wykorzystywany w miejscu, gdzie się go wytwarza, nie występują więc praktycznie straty związane z jego przesyłem.

Fotowoltaika a inne OZE

Fotowoltaika wypada korzystnie na tle innych odnawialnych źródeł energii. Montaż paneli nie wpływa na krajobraz w takim stopniu jak stawianie wiatraków. Nie powodują one także zagrożenia dla ptaków ani nie emitują szkodliwych dla ludzi dźwięków i nie powodują uciążliwego migotania. Okazują się lepsze również ze względu na koszty związane z montażem. Panele będą też bardziej ekologiczne niż spalanie biomasy.

Czy przyszłość jest powiązana z fotowoltaiką?

Energetyka przyszłości przy uwzględnieniu zmniejszenia zanieczyszczeń środowiskowych oraz dwutlenku węgla, będzie oparta na fotowoltaice. Jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne. Nie ma od tego odwrotu.

Przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej oraz jej montaż najlepiej powierzyć wykonawcy z dużym doświadczeniem. Dobrym wyborem będzie skorzystanie z oferty firmy GRUND INSTALACJE. Poza fotowoltaiką zajmuje się ona też instalacjami grzewczymi, w tym kotłami gazowymi i pompami ciepła, wentylacją mechaniczną z rekuperacją, instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi oraz kolektorami słonecznymi, a także automatyką i systemami inteligentnego budynku.